Tag "Бенедикт XVI"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо во посета на почесниот папа Бенедикт XVI

Папата Фрањо го посети во сабота 14 октомври 2018 година вечерта во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан почесниот папа Бенедикт XVI.

Ватикан Вести

Светска средба за семејствата – дар за Црквата веќе 25 години

Даблин е градот кој папата Фрањо го избра за следната Светска средба на семејствата која ќе се одржи од 21 до 26 август на тема „Евангелието за семејството – радост

Ватикан Вести

Папата со новите кардинали го посетија почесниот папа Бендикт XVI

Папата Фрањо заедно со новоименуваните кардинали по завршувањето на редовниот јавен конзисториум, кој се одржа на 28 јуни 2018 година го посетија почесниот папа Бенедикт XVI во манатсирот

Ватикан Вести

Папата Фрањо напиша предговор на книгата „Да се ослободи слободата“

Папата Фрањо го напиша предговорот во втората книга избрани текстови на Јозеф Рацингер, почесниот папа Бенедикт XVI на тема вера и политика.

Ватикан Вести

Папата се сретна со почесниот папа Бенедикт XVI

Папата Фрањо во вторник попладне, 27 март 2018 година го посети почесниот папа Бенедикт XVI во манастирот „Mater Ecclesiae“, во Ватикан за да му го честита престојниот празник Воскресение Христово.

Ватикан Вести

Бенедикт XVI: Континуитет со понтификатот на папата Фрањо

Папата Бенедикт сака да придонесе за внатрешното духовно единство на двата понтификата – рече монс. Дарио Едоардо Вигано,

Ватикан Вести

Почесниот папа Бенедикт XVI: Јас сум на ходочастие кон Дома

Почесниот папа Бенедикт XVI одговори на бројните читатели на италијанскиот весник „Кориере дела Сера“, кои се распрашуваа за неговото здравје.

Ватикан Вести

Средба на двајца Папи и пет кардинали

Папата Фрањо и новите кардинали во среда вечерта, 28 јуни 2017 година го посетија почесниот

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со почесниот Папата Бенедикт XVI

Папата Фрањо во средата (12 април 2017 година) попладне отиде во манастирот „Mater Ecclesiae“

Ватикан Вести

Ломбарди: Убаво е да се има почесен Папа кој моли за Црквата

За сведоштвото кое Бенедикт XVI го дава во овие години со својата молитвена повлеченост, новинар