Uncategorized

Врати се на почетна
Uncategorized

Пријавување за учество на настаните со папата Фрањо

Заинтересираните за учество на светата Литургија на плоштадот Македонија во Скопје, Екуменска и меѓурелигиска средба со млади и Средба со свештеницие, нивните семејства и богопосветените лица неопходно е пријавување, а 

Uncategorized

НАПОМЕНИ И УПАТСТВА ПО ПОВОД ДОАЃАЊЕТО НА ПАПАТА ФРАЊО ВО СКОПЈЕ НА 7 МАЈ 2019

1. Напоменуваме  дека би било добро автобусите и личните автомобили да бидат обележани со плакат или некаков знак за распознавање (препорачуваме тоа да биде официјалното лого за посетата). На влезовите

Uncategorized

Молитва за Апостолската посета на папата Фрањо на Македонија

Оче, Небесен Боже, Ти благодариме што ни даруваш благодат преку пасторалната посета на папата Франциск на Твојата Црква и народ. Слушни ја нашата молитва, дај му милост на Светиот Отец,

Uncategorized

Организиран автобуски превоз

По повод посетата на папата Фрањо на Македонија и родниот град на света Mајка Tереза Скопје, католичките парoхии организираат автобус превоз за Скопје на 7 мај 2019 година. За повеќе

Uncategorized

Христос се роди – Славете го!

„Го славиме раѓањето на нашиот Спасител Исус Христос. Го славиме роденденот на Животот. И никој не е исклучен од оваа радост.

Uncategorized

Бискупот Хосер: Меѓугорје се духовните бели дробови на Европа

Апостолскиот визитатор за Меѓугорје полскиот надбискуп Хенрик Хосер зборуваше минатата недела за плановите за подобрување на условите за верниците на тоа ходочасничко место, вклучувајќи и служење на поголем број свети

Uncategorized Ватикан Вести

Папата изрази сочувство и солидарност на јапонскиот народ

Длабоко ожалостен од веста за загинатите и поврдените, кои настрадаа поради големит поплави во Јапонија предизвикани од обилните дождови,

Uncategorized Ватикан Вести

Папата: Сатаната стои зад секој прогон

Светиот Отец во проповедта која ја одржа на светата Литургија, на 1 јуни 2018 година, во домот Света Марта размислуваше за прогонот на христијаните, но и на секој маж и