Македонија

Врати се на почетна
Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Секирник

На 19 декември.2018 година со свечена света архиерејска Литургија беше прославен патрониот празник на црквата „Свети Никола“ во Секирник.

Вести Македонија

Во Скопје и Гостивар се одржа божиќна работилница за деца

Во саботата, на 15 декември 2018, се одржа божиќна работилница за деца во скопската парохија. Во реализација заедно со Фоколарите, сестрите Мисионерки на љубовта

Вести Македонија

Нова Маала: Волонтерството на дело

На 14 и 15 декември 2018 година во црковниот двор во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала, по иницијатива на месниот парох се одржа волонтерска акција.

Вести Македонија

Најава: Света архиерејска Литургија во Секирник по повод патрониот празник на црквата

По повод патрониот празник на парохијата „Свети Никола“ – Секирник, на 19 декември 2018 година со почеток во 10.30 часот во парохиската црква ќе се служи свечена света архиерејска Литургија

Вести Македонија

Благодарствени Литургии за семејствата во Нова Маала

Од 10-15 декември 2018 година во парохиската Црква „Успение на Пресвета Бгородица“ во Нова Маала сите семејства од парохијата имаа можност преку „Благодарствените семејни Литургии“ да му благодарат на Бога

Вести Македонија

Видео за инаугурацијата на епархијата и устоличувањето на првиот епарх

Ви го пренесуваме видеото од прославата инаугурација на епархијата „Успение на Пресвета Богородица во Струмица – Скопје„ и устоличувањето на првиот епарх Н.В.П. д-р Киро Стојанов, кој се случи на

Вести Македонија

Епископот Стојанов ги освети новите камбани на Струмичката катедрала

Во недела 16 декември 2018 година Н.В.П. д-р Киро Стојанов служеше архиерејска Литургија во Катедралната црква „Упсение на Пресвета Богородица“ – Струмица

Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов ќе ги освети новите камбани во Струмичката катедрала

Во недела 16 декември 2018 година со почеток во 10.00 часот Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх ќе служи света архиерејска Литургија во Катедралната

Вести Македонија

Објавено логото за посетата на папата Фрањо на Македонија

Логото за посетата на папата Франциск на Македонија содржи три главни елементи: