Македонија

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов учествува на Европската средба на епископите од источен обред

Во понеделник 18 септември 2023 година во Атина започна средбата на епископите од источен обред во Европа, на која учествува и Скопскиот бискуп и Струмичко  – скопски епарх монс. д-р

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими амбасадорот на Република Полска Н.Е. Кшиштоф Гжелчик

Скопскиот бискуп и Стримичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов во петок 15 септември 2023 година во бискупската резиденција на Водно во протоколарна посета го прими амбасадорот на Република Полска

Вести Македонија

Во Охрид завршија духовните вежби за свештениците

Во четврток 14 септември 2023 година во Пасторалниот центар во Охрид завршија духовните вежби за свештениците во Македонија, кои ги предводеше протојереј ставрофор отец Георги Трајков.

Вести Македонија

Во Охрид започнаа духовните вежби за свештениците во Македонија

Во понеделник 11 септември 2023 година во просториите на Пасторалниот центар „Свети Бенедикт и Свети Кирил и Методиј“ во Охрид се одржуваат духовни вежби за свештениците од Струмичко – скопската

Вести Македонија

Охрид: ACTS – Унапредување на Каритас преку Солидарност

Од 7 до 9 септември 2023 година со благослов на Н.В.П. монс. Киро Стојанов, во Пасторалниот центар „Свети Бенедикт и Свети Кирил и Методиј“ во Охрид во организација на Македонски

Вести Македонија

Во Прилеп бискупот Стојанов служеше света Литургија за татковината

На празникот Раѓање на Пресвета Богородица според грегоријанскиот календар, 8 септември 2023 година, во истоимената црква во Прилеп, бискупот Стојанов служеше света Литургија за татковината, воедно прославувајќи го и патрониот

Македонија

(Видео) Бискупот Стојанов за Телевизија Сител:  Господ нека ја благослови Македонија

По повод празникот на Незавизноста на Република Македонија, Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх монс. Киро Стојанов даде интервју за телевизија Сител. Во интервјуто бискупот Стојанов одговараше на прашања на новинарот

Вести Македонија

Најава: Бискупот Стојанов во Прилеп ќе служи света Литургија за татковината

Во петок, 8 септември 2023 година, денот кога Република Македонија го прославува празникот на државноста и независноста, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Стојанов ќе служи света Литургија

Вести Македонија

Свечено одбележан празникот на Света Мајка Тереза во нејзината родна парохија

Скопскиот бискуп и Струмичко  – скопски епарх монс. Киро Стојанов служеше свечена света Литургија во родната парохија на Света Мајка Тереза, а на крајот од свеченоста следуваше процесија со иконата

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ќе служи света Литургија во Скопје по повод празникот Света Мајка Тереза

Празникот на Света Мајка Тереза во нејзината родна бискупија и нејзниот роден град – Скопје, ќе се одбележи во вторник 5 септември 2023 година со света Литургија во катедралата „Пресвето