Македонија

Врати се на почетна
Вести Македонија

Свечена академија по повод 10 години од основање на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица

Во сабота вечер на 4 ноември 2023 година во парохиската сала „Мајка Тереза“ при парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица се одржа свечена академија по повод јубилејот 10

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими амбасадорот на Република Австрија Н. Е.  Мартин Памер

Во петок, 3 ноември 2023 година, скопскиот бискуп и стримичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов во бискупската резиденција на Водно во Скопје го прими во протоколарна посета амбасадорот на

Вести Македонија

Најава: Свечености по повод 10 години од основањето на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ – Струмица

Во недела 5 ноември 2023 година со почеток во 10.30 часот, со света архиерејска Литургија, која ќе ја предводи Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски

Вести Македонија

Парохискиот Каритас од Богданци донира облека на ЈУ Специјален завод – Демир Капија

Парохискиот Каритас при парохијата „Свети Кирил и Методиј“ од Богданци на 31 октомври 2023 година реализираше уште една акција за лицата во потреба, донирајќи алишта на ЈУ Специјален завод –

Вести Македонија

Ходочестие во македонското национално светилиште – Паљурци

Во недела 29 октомври 2023 година во манастирот Мајка Божја Паљурска – Утешителка во Паљурци се одржа национално ходочестие кое го предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, а учество зедоа

Вести Македонија

Струмица: Одржана трибина за богородичното светилиште Лурд во Франција

Во сабота 28 октомври 2023 година во парохиската сала на црквата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица со благослов на епископот Стојанов се одржа втората, од серијата трибини за

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше Света заупокојна Литургија за монс. Антун Циримотиќ

По повод три години од смртта на монсињор Антун Циримотиќ, долгогодишен директор на Македонски Каритас и на Радио Марија, на 28 октомври 2023 година бискупот Стојанов служеше света заупокојна Литургија

Вести Македонија

Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за ноември 2023 година

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за месец ноември 2023 година е посветена За искоренување на сиромаштијата, а гласи:

Вести Македонија

Најава: Ходочестие во Паљурци

Во недела 29 октомври 2023 година ќе се одржи ходочестие во Паљурци на парохиите од Скопска бискупија и Струмичко – скопската епархија во чест на Богородица Утешителка Паљурска.

Вести Македонија

Трибина за богородичното светилиште Лурд – Франција

Во сабота 28 октомври 2023 година со почеток во 18.00 часот во салата на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица ќе се одржи трибина за богородичното светилиште Лурд