Македонија

Врати се на почетна
Вести Македонија

Монсињор Кеца учествува на ОБСЕ конференцијата во Струга

На 14 јуни 2023 година во Струга се одржа Струшката конференција за економска и еколошка димензија на ОБСЕ во 2023 со фокус за промовирање на безбедноста и стабилноста во областа

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Берлин се сретна со Апостолскиот нунциј во Германија монс. д-р Никола Етеровиќ

Бискупот Стојанов во сабота 10 јуни 2023 година за време на неговиот престој во Германија во Апостолската нунцијатура во Берлин оствари средба со Апостолскиот нунциј во таа земја надбискупот монс.

Вести Македонија

Скопје: Прославен празникот Пресвето Тело и Крв Христови

Бискупот Стојанов на празникот Пресвето Тело Христово ја предводеше свечената света Миса во Скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово“ во сослужение со катедралниот парох о. Винко Маслаќ, о. Марјан Ристов, канцелар

Вести Македонија

Виена: 250 години од историскиот синод во Виена свикан од императорката Марија Тереза

Бискупот Стојанов на 31 мај и 01 јуни 2023 година во Виена учествуваше на Симпозиумот и тркалезната маса по повод 250 години од Историскиот Синод свикан од императорката Марија Тереза.

Вести Македонија

Пет години од објавување на веста за воздигнување на Апостолскиот егзархат во Македонија во Епархија

На 31 мај се навршија пет години од објава на веста дека Апостолскиот егзархат во Македонија се воздигнува во Епархија, со наслов „Успение на Пресвета Богородица Струмица-Скопје“.

Вести Македонија

Ходочастието во Паљурци ги исполни срцата на верниците

Во средата на 31 мај 2023 година во манастирот посветен на Богородица Утешителка на „Чуката“, во текот на целиот ден се молеше за успешна подготовка за Редовното собрание на Епископската

Вести Македонија

Најава: Ден за интензивна молитва во Паљурци

Во организација на светилиштето Мајка Божја Утешителка во Паљурци и парохијата „Свети Кирил и Методиј“ – Богданци во среда, 31 мај 2023 година во манастирот посветен на Богородица Утешителка на

Вести Македонија

Заседание на Меѓународната Бискупска конференција Свети Кирил и Методиј во Приштина

Членовите на Меѓународната епископска конференција Свети Кирил и Методиј (МБК) во вечерните часови на 29 мај 2023 година ја започна својата 40. редовна седница во Центарот „Богдани Полис“ во криптата

Вести Македонија

Ходочастие во Меѓугорје

Од 25 до 28 мај 2023 година Радио Марија Македонија организираше ходочастие во Меѓугорје, Босна и Херцеговина, а го предводеше о. Гоце Костов, парох и директор на Радио Марија. На

Вести Македонија

Прва Причест и Миропомазание во Скопската катедрала

На прославата на празникот Педесетница бискупот Стојанов во заедништво со Апостолскиот нунциј служеа света Литургија, на која децата првопричесници прв пат ја примија светата Тајна причест и беше поделена светата