Македонија

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов предводеше молитвена средба во Паљурци

Молитвена средба во Паљурци по повод празникот Преобраќање на свети апостол Павле, која ја предводеше епископот Стојанов.

Вести Македонија

Во Скопје се одржа молитва за единство на христијаните

Во склоп на Молитвената осмина за единство на христијаните, која на северната хемисфера на Земјата традиционално се слави од 18 до 25 јануари, во скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово“, на

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го благослови камен темелникот на црквата во Куманово

Во понеделик 23 јануари 2023 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов го благослови камен темелникот на црквата „Божјо милосрдие“ и пасторалниот центар во Куманово.

Вести Македонија

Епископот Стојанов служеше света заупокоена Литургија за сестра Лујза

Во сабота 21 јануари 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов во Катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица, служеше Света заупокојна Литургија за сестра

Вести Македонија

Епископот Стојанов на празникот Богојавление служеше во Струмица

На празникот Богојавление, 19 јануари 2023 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“

Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов на Богојавление ќе служи архиерејска Литургија во црквата Раѓање на Свети Иван Крстител – Струмица

Традиционално, на празникот Богојавление – Водици, четврток 19 јануари 2023 година со почеток во 10.00 часот Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх ќе служи

Вести Македонија

Првата дама г-ѓа Елизабета Ѓоргиевска во посета на Македонски Каритас

На 11 јануари 2023 година Првата дама на државата г-ѓа Елизабета Ѓоргиевска, го посети Македонски Каритас, при што оствари средба со директорот о. д-р Зоран И. Стојанов.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов за Божиќ служеше во Радово и Ново Маала

На вториот ден од Божиќ, 8 јануари 2023 година кога Црквата го слави празникот на Светото Семејство и Соборот на Пресвета Богородица, епископот Стојанов служеше во парохиската црква „Свети пророк

Вести Македонија

На празникот Рождество Христово епископот Стојанов служеше во Струмичката катедрала

На празникот Рождество Христово – Божиќ, 7 јануари 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скоспки епарх служеше света археирејска Литургија во Катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица во

Uncategorized Вести Македонија

Христос се роди – Славете Го!

Да застанеме пред божиќната пештера или пред некоја икона на која е претставено Рождеството Христово. Да го побараме со очи Богомладенецот и говорејќи со нашето срце да му ги пренесеме