Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Свети Јосиф – пример кој свештениците треба да го наследуваат

Во говорот кој им го даде на свештениците од Белгискиот папски завод кои ги прими во аудиенција, папата Фрањо за пример им го даде свршеникот на Марија за да ја

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во посета на една од највозрасните вернички во Скопската парохија

На 18 март 2021 година во попладневните часови, во пресрет на празникот Свети Јосиф, бискупот Стојанов ја посети госпоѓа Јозефина Андреевска во нејзиниот дом, една од највозрасните вернички во Скопската

Вера Сведоштва

Што вели свети Кирил Ерусалимски за причест на рака!?

Во ова време на пандемија има бројни дискусии за начинот на причестувањето на верниците и сакаме да потсетиме за традицијата и праксата на Црквата во 4. век, времето во кое

Ватикан Вести

Повик на Папата до верниците во пресрет на празникот Свети Јосиф

Во среда 17 март 2021 година, папата Фрањо ги повика верниците да го следат примерот на Свети Јосиф во нивниот секојдневен живот.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Светиот Дух ја пишува историјата на Црквата и светот

На Генералната аудиенција во среда 17 март 2021 година, папата Фрањо зборуваше за првиот дар во секој христијански живот, Светиот Дух. Сите се еднакви, рече тој, по достоинство, но исто

Ватикан Вести

Патер Гуереро префект на Секретаријатот за економија: Светиот Престол ги намалува трошоците, но не и посланието

Интервју со исусовецот патер Хуан Антонио Гуереро Алвес префект на Секретаријатот за економија на Светиот Престол го објаснува буџетот за 2021 година: „Планираните трошоци се најниски во поновата историја, но

Ватикан Вести

Папата повторно повика да запрат насилствата во Мјанмар

И јас клекнувам на улиците на Мјанмар и велам: запрете го насилството! И јас ги подавам рацете и велам: нека надвладее дијалогот! – рече папата Фрањо во својот апел во

Ватикан Вести

Латеранската резиденција ќе биде музеј

Папата Фрањо одлучи Латеран, поранешна Папска резиденција во Рим, во иднина да служи за културни содржини, затоа што „како римски епископ се чувствува должен да го направи достапно културното наследство

Вера Духовност

Четири практични начини како да го наследувате свети Јосиф

Најважниот дел од побожноста кон свети Јосиф е да го наследувате неговиот пример.

Ватикан Вести

Папата Фрањо на празникот Свети Јосиф на ирското светлиште Пресвета Богородица од Кнок му доделува статус на меѓународно богородично светилиште

Ирското национално поклоничко место – светилиштето Пресвета Богродица од Кнок насокоро ќе добие меѓународен статус. Имено, папата Фрањо планира официјално оваа ирско ходочасничко место да го прогласи за меѓународно богородично