Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Започна Молитвената осмина за единство на христијаните

Со Вечерна молитва во базиликата Свети Павле надвор од ѕидините, која ја предводеше папата Фрањо на 18 јануари 2019 година започна молитвената осмина за единство на христијаните

Ватикан Вести

Папата до италијанската полиција: Чувајте ги корените на идентитетот

Папата Фрањо на 17 јануари 2019 година ги прими во аудиенција претставниците на Инспекторатот за јавна безбедност во Ватикан и ги поттикна да го подигнат погледот понатаму од тешкотиите за

Вера Сведоштва

Богојавление – Водици

Денес на Литургијата го славиме ова Христово таинство кое го просветлува исто така и нашето крштевање, како она на Исус „со вода и Дух Свети“.

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата за жртвите од терористичкиот напад во Најроби

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство за жртвите од терористичкиот напад кој се случи во вторникот на 15 јануари во хотел во главниот град на Кенија, Најроби.

Ватикан Вести

Божјото слово не е идеологија, туку живот

Млаките и дволичните христијани секогаш прифаќаат компромис

Ватикан Вести

Папата: Христијаните да бидат сведоци на вистинската праведност

Во петок на 18 јануари започнува Молитвената осмина за единство на христијаните во чиј фокус е вистинската праведност и поддршката на најслабите.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Молете го Бог како што детето го моли својот татко

Бог не е само татко, туку и мајка која никогаш не престанува да ги сака своите созданија

Ватикан Вести

Папата: Потребни се нови средства и начини за сведочење на евангелието во Азија

По повод средбата на претседателите на Комисиите за наука на верата на бискупските конференции од Азија со претставници на Конгрегацијата за наука на верата во Бангкок,

Ватикан Вести

Папата го поддржа Маршот за живот во Франција

Целото зло кое делува во светот може да се резимира под „непочитување на животот“.

Ватикан Вести

Папата: Запамтете ја датата на вашето Крштение

Пламенот кој е запален во нашето срце мора да биде подржуван со молитвата и љубовта.