Tag "Њујорк"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светиот Престол во ОН: Направете сѐ за мир во Украина и безбедност на цивилите

Надбискупот Габриеле Качија, постојан набљудувач на Светиот Престол во Обединетите нации во Њујорк, на 18 јули 2023 година говореше на 88. сесија на Генералното собрание на која се разговараше за

Ватикан Вести

ОН: Во Њујорк се одржа средба меѓу кардинал Паролин и Лавров

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров зборуваа на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации во четврток, 22 септември 2022

Ватикан Вести

Папата: Бог нека ги преобрати срцата на терористите

Папата после молитвата Ангел Господов на 1 ноември 2017 година изрази длабока жалост

Ватикан

Папа Фрањо во Њујорк: Бог живее во нашите градови

Откако го посети училиштето во Харлем, папата се упати кон њујоршката арена Медисон Сквер Гарден, каде служеше света Литургија. Во таа прилика – завршувајќи го својот престој во Њујорк

Ватикан

Папата ги поздрави вработените во Обединетите нации

Пред говорот во Генералното собрание на Обединетите нации, Светиот Отец во краток разговор се заблагодари на вработените кои работат во Стаклената палата во Њујорк.

Ватикан

Папата во Њујорк се сретна со лицата со богопосветен живот

Првата точка од престојот на Папата во Њујорк, после средбата со бездомниците во Вашинготн е Вечерната молитва на 24 септември со лицата со богопосветен живот во катедралата Свети Патрик.

Свет

Светиот Престол за Блискиот Исток: Да не стоиме и да гледаме

Да не ја гледаме немоќно кризата на Бислиот Исток; да работиме обединети за мирно решение на конфликтите – поттикна надбискупот Бернардито Ауза, постојан набљудувач на Светиот Престол при ОН,

Ватикан

Папата ќе ја посети Куба

Ватиканскиот портпарол отец Федерико Ломбарди во изјава потврди дека папата Фрањо ќе ја посети Куба, како дел од Апостолската посета на САД. „Папата доби и ја прифати поканата

Ватикан

Прогонетите христијани – колективен неуспех на ОН

Во петокот, на 17 април, во Њујорк во организација на Обединетите Нации, беше одржана конференција на темата: „Прогонството на христијаните на светско ниво

Ватикан

Надбискупот Ауза за целите на Развојот по 2015 година

Во Њујорк се одржаа меѓувладини преговори, на тема Развојот после 2015 година, на која присуствуваше и постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации, надбискупот Бернардито Ауза.