Tag "Централноафриканска Република"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата за убиената монахиња: Уште една жена која го даде својот живот за Исус служејќи на сиромашните

Католичката монахиња, сестра Инес Нивес Санчо (77) е пронајдена мртва во понеделник наутро во селото Нола. Во Централноафриканската Република. Со децении локалните девојки ги поучувала одржувајќи им курсеви за шиење

Вести Свет

Централноафриканска Република: Свештениците остануваат и покрај опасностите

По предупредувањето од хуманитарната организација „Лекари без граници“ дека состојбата во Бамбари во Централноафриканската Република е се потешка, еден од паросите во тој град, дон Фелисе Ендимојо истакнува дека свештениците

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Централноафриканската Република

По завршувањето на молитвата Царице небесна во недела 6 мај 2018 година, папата Фрањо ги повика сите да се молат за народот во Централноафриканската Република, земја која ја посети во

Ватикан Вести

Папата го осуди насилството во Нигерија

За време на Генералната аудиенција во среда 9 август 2017 година папата Фрањо упати апел за конечен прекин на секој облик омраза и насилство, посебно насилството кое се прави во

Вести Свет

Во Банги поставен камен темелник на нова детска болница

Во Банги, главниот град на Централноафриканската Република

Ватикан

Папата ги отвори Светите врати во Банги

Не во Рим, туку ви Банги, во Централноафриканската Република, едно место од перифијата на светот, Папа Фрањо го започна Јубилејот на милосрдието.

Ватикан

Папата во Централноафриканската Република

Папата Фрањо во недела 29 ноември пристигна во Централноафриканската Република, трета и последна држава, после Кенија и Уганда, која ќе ја посети за време

Ватикан

Папата се сретна со евангелските заедници

На евангелскиот теолошки факултет во Бангу, Светиот Отец на 29 ноември се сретна со евангелските заедници во Централноафриканската Република.

Ватикан

О. Ломбарди: Папата оди во Африка како гласник на мирот и помирувањето

Папа Фрањо доаѓа во Африка како гласник на мирот и помирувањето – рече о. Федерико Ломбарди за време на брифингот за престојното патување на Светиот Отец

Ватикан

Папата: Одам во Африка како амбасадор на мирот

Го очекувам со радост моментот во кој ќе бидеме заедно. Тоа го вели папата Фрањо во видеопораката до населението на Кенија, Уганда и Централноафриканската република, кои ќе ги посети од