Tag "фундаментализам"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата до дипломатите: Нема прекин на работата за мир

„На дипломатско ниво Светиот Престол никогаш нема да престане да работи, за да се слушне гласот на мирот до краиштата на земјата“. Ова е ветувањето на папата Фрањо

Ватикан

Папата даде интервју за аргентинското Радио Милениум

Во разговорот меѓу Светиот Отец и Марсело Фигаро, евангелски новинар за Радио Милениум во Буенос Аирес, беа истакнати темите на пријателството, среќавањето, дијалогот и грижата за создаденото.

Ватикан

Папата: Богословот е чедо на својот народ, тој е пророк и верник

„Богословот е чедо на својот народ. Тој се среќава со луѓето, ја познава историјата и традицијата“.

Ватикан

Томази: Западот е рамнодушен кон страдањата на христијаните

За време на состанокот организиран во Римини на тема пријателството меѓу народите се обрати монсињор Силвано Марија Томази, постојан набљудувач на Светиот Престол во ООН во Женева.

Ватикан

Монсињор Галагер: Религиозната слобода е клучен фактор за демократијата

„Религиите играат суштинска улога во сложените демократски општества во денешно време“.

Свет

Вартоломеј I: Лидерството на папата Фрањо е исклучително

„Во многу православни Цркви и средини постои еден конзервативен дел кој реагира на современите предизвици на епохата, затворајќи се во едно задушување (…).Ова го истакна Вселенскиот