Tag "Украина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Апел на Папата на Генералната аудиенција: Да молиме за конечен мир

На крајот од Генералната аудиенција во среда 15 мај 2024 година папата Фрањо уште еднаш апелираше за прекин на војната во „измачената Украина“ и за прекин на непријателствата меѓу Израел

Ватикан Вести

Светиот Престол е подготвен да ги поддржи сите напори за размена на затвореници

Во поздравите по молитвата Царице небесна, во недела 12 мај 2024 година папата Фрањо упати уште еден апел да се оствари, исто така со помош на Ватикан, ослободување на затворениците

Ватикан Вести

Да молиме за мир; страшно е да се заработува од смрт

На крајот од Генералната аудиенција во среда 1 мај 2024 година папата Фрањо ги спомена жртвите од војната во Украина, Палестина, Израел, како и Рохинџите во Мјанмар и истакна дека,

Ватикан Вести

Папата: Палестина и Израел да бидат две слободни држави и во добри односи

На крајот од Генералната аудиенција, Папата уште еднаш повика за мир на Блискиот Исток, Украина и Мјанмар и потсети дека војната е пораз во кој најмногу добиваат производителите на оружје.

Ватикан Вести

Папата повика на прекин на огнот на Блискиот Исток

По катехезата на Геенралната аудеинција во среда, 3 април 2024 година, Светиот Отец повторно апелираше за прекин на огнот во Појасот Газа.

Ватикан Вести

Папата ги довери на свети Јосиф разурната Украина и Светата Земја

Папата Фрањо ја заврши Генералната аудиенција со охрабрување до верниците заедно со него страдањата на Украина и Светата Земја да ги доверат на Свети Јосиф и да се вложат максимални

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: За Папата преговарањето не е предавање, туку услов за праведен и траен мир

По зборовите на папата Фрањо за Украина на швајцарската радио-телевизија, државниот секретар кардинал Пјетро Паролин интервенира на ова тема во интервју за „Corriere della Sera“: „Светот ризикува нуклеарна ескалација“. 

Ватикан Вести

Папата за војната во Украина: Не срамете се да преговарате

Во интервју за швајцарската радио и телевизија на италијански јазик, папата Фрањо размислува за различните аспекти на војната и нејзините разорни ефекти, истакнувајќи дека за војната се потребни две страни

Ватикан Вести

Папата Фрањо изрази близина со народот на Хаити

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо повика на прекин на насилството на Хаити. Тој поттикна нова поддршка од меѓународната заедница, но не заборавајќи ги и другите воени жаришта: Демократска Република

Вести Свет

Разговор со архиепископот Шевчук две години по почетокот на руската агресија врз Украина

Во разговор со Свитлана Духович за ватиканските медиуми, архиепископот киевско-халички Свјатослав Шевчук, две години по почетокот на руската агресија врз таа земја, се осврна на ситуацијата во Украина, која страда