Tag "Свети Јосиф"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Тагле: Да се вдахнуваме од свети Јосиф и во синодското одење

Интервју со префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите за годината посветена на свети Јосиф и за апостослкото писмо „Patris Corde“ на папата Фрањо: со свети Јосиф сите можеме да

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Бистренци

На 25 април 2021 година со света Литургија е прославен патрониот празник на црквата „Свети Јосиф“ во Бистренци, Демир Капија, од каде беа упатени молитви до Јосиф за заштита на

Ватикан Вести

Порака на Папата за звањата: Свети Јосиф, силен и благ пример за сите звања

Во пораката за Светскиот ден на молитва за звања папата Фрањо упатува на ликот на свршеникот на Марија и на неговите соништа. Во ова чувствително време на пандемија потребни се

Колумни

Апостолскиот поттик „Amoris laetitia“ и свети Јосиф

На празникот свети Јосиф и во годината посветена на заштитникот на целата Црква, започна Годината на семејството Amoris laetitia, пет години по објавувањето на Апостолскиот поттик на папата Фрањо.

Вести Македонија

Прославен празникот на Свети Јосиф на Бит Пазар

На празникот Свети Јосиф, 19 март 2021 година во црквата „Свети Јосиф“ во Скопје на Бит Пазар Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше

Ватикан Вести

Повик на Папата до верниците во пресрет на празникот Свети Јосиф

Во среда 17 март 2021 година, папата Фрањо ги повика верниците да го следат примерот на Свети Јосиф во нивниот секојдневен живот.

Вера Духовност

Четири практични начини како да го наследувате свети Јосиф

Најважниот дел од побожноста кон свети Јосиф е да го наследувате неговиот пример.

Вести Македонија

Во црквата на Бит Пазар започна побожноста до Свети Јосиф

Во среда 3 март 2021 година, во црквата на Бит Пазар „Свети Јосиф“ започнаа подготовките за празникот Свети Јосиф, кој се слави на 19 март според Грегоријанскиот календар.

Ватикан Вести

Папата: Да научиме од Свети Јосиф како понизно да ја вршиме волјата Божја

Папата Фрањо во среда 8 декември на Генералната аудиенција потсети на неговото Апостолско писмо „Patris corde“ посветено на Свети Јосиф, кое беше објавено ден претходно. Тој ги повика верниците во

Uncategorized Ватикан Вера Духовност

Молитва до свети Јосиф во годината посветена на него

Откако папата Фрањо од 8 декември 2020 до 8 декември 2021 година ја прогласи за „Година на свети Јосиф“, објавувајќи го Апостолското писмо Patris corde, Светиот Отец ги повикува верниците