Tag "Светиот Отец"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата се обрати до државните власти на Грузија

По службениот пречек во Грузија и средбата со претседателот Ѓорѓи Маргвелашвили, на 30 септември 2016 година папата Фрањо до претседателот на државата,

Ватикан

Папата: Излези од себе за да го навестиш Евангелието

Излези од себе за да го навестиш Евангелието во секој дел од светот: Папата ги охрабри апостолските нунции во текот на светата Литургија во домот Света Марта на 17 септември

Ватикан

Папата: Имаме Мајка која нè брани, поучува и придружува

Светот минува низ криза на напуштеност како сираче – но имаме Мајка која нè придружува и брани е пораката на папата Фрањо од светата Литургија

Ватикан

Папата Фрањо: „Да се убива во Божјото име е сатански“

На празникот Воздвижение на чесниот Крст (14 септември 2016 година) Светиот Отец во капелата на домот Света Марта служеше света Литургија задушница за отец Жак Хамел

Ватикан

Папата до Паглија: Наведнете се над раните на човештвото

Папскиот институт Иван Павле II за проучување на бракот и семејството и Папската академија за живот „настојува на обновен начин околу продлабочувањето и ширењето на учителството

Ватикан

(Видео) Порака на Папата со Молитвената накана за август

Спортот да биде можност за братска средба меѓу народите и со тоа да придонесе за мир во светот.

Ватикан

Молитвата на Папата против тероризмот

Папата Фрањо на 30 јули 2016 година ја посети црквата Свети Фрањо во Краков за да ги чествува моштите на двајцата полски светци: Жвигњев Стралковски и Михаел Томашек.

Ватикан

Папата ручаше со младите волонтери

Папата Фрањо на 30 јули 2016 година ручаше со неколку млади луѓе кои служат како волонтери во Краков на Светскиот ден на младите. Приватната средба се случи во надбискупската резиденција

Ватикан

Папата во Краков се сретна со своите собраќа

Папата Фрањо на 30 јули 2016 година попладне ги посети Исусовците во Краков. Се работеше за половина час средба надвор од програмата во едноставно и семејно опкружување.

Ватикан

Папата: Суровоста не заврши во Аушвиц

Од прозорецот на надбискуписката резиденција во Краков, папата Фрањо вечерта на 29 јули 2016 година се обрати до собраните млади и потсети дека изминатиот ден бил одбележан со болка.