Tag "Прва Причест"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Прва Света Причест во парохијата „Успение на Пресвета Богородица’’ во Нова Маала

Во недела на Духовден. 12 јуни 2022 година, во парохиската црква во Нова Маала четири деца за прв пат го примија Исуса во нивните животи. За подготовка на децата се

Вести Македонија

Света Потврда во Куманово и Скопје

Во пресрет на празникот Духовден – Педесетница, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх во парохија „Свети Иван Крстител“ во Куманово на четири млади им ја

Вести Македонија

Прва Света Причест во Сарај

На Тодорова сабота, 12 март 2022 година во парохиската црква „Свети Великомаченик Димитриј“ – Сарај, Прва Света Причест прими Тодор Арабаџиев. Тој денес, на неговиот именден, а по соодветна духовна

Вести Македонија

Прва Причест во парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица

Во недела 11 јули 2021 година во парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица се служеше света Литургија на која две деца примија Прва Света Причест.  За овој свечен

Вести Македонија

Прва света Причест во парохијата „Свети Пророк Илија“ – Радово

На 4 јули 2021 година, недела втора по Духови и празник на Пресветата Евхаристија, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше Света Архиерејска литургија во парохијата „Свети Пророк Илија“ во Радово

Вести Македонија

Прва Причест во Чанаклија

Во неделата на 27 јуни 2021 година во филијалната црква „Свети Великомаченик Ѓорги“ – Чанаклија, две деца од село Чанаклија примија Прва света Причест. Тие во изминатиов период духовно се

Вести Македонија

Прва света Причест во католичката црква „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци

На 27 јуни 2021 година, во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци на празникот Сите Светии, парохот о. Ѓорге Појразов служеше свечена света Литургија по повод Прва света

Вести

Прва Света Причест во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје

Во недела 06 јуни 2021 година, во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје 13 деца од парохијата прв пат го примија Исуса во светото Причстие. Светата Понтификална Литургија ја предводеше

Вести Македонија

Прва Света Причест во парохијата „Свети Пророк Илија“ во Радово

Во парохијата „Свети Пророк Илија“ во Радово на 6 декември 2020 година Неговото Високо Преосвештенство д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во сослужение нa парохот о. д-р Зоран И.

Вести Македонија

Прва Света Причест во Гевгелија

Во недела 23 јуни 2019 година, во парохијата „Свети Петар и Павле” во Гевгелија со свечена Света Литургија беше прославена Првата Света Причест, предводена од парохот о. Димитар Ташев.