Tag "Празник на Евхаристијата"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Во Гевгелија свечено е прославен празникот на Евхаристијата

Прославен празникот Тело и Крв Христови во Католичката црква „Свети Петар и Павле во Гевгелија

Ватикан Вести

Папата: Евхаристијата е противотров за рамнодушноста, ароганцијата и алчноста за заработка

Во неделата Папата го прослави празникот на Телото и Крвта Христови во римската населба Касал Бертоне

Вести Македонија

Во Скопје прославен празникот на Евхаристијата

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје на 20 јуни 2019 година, на  празникот Пресвето Тело и Крв Христова, свеченото Евхаристиско славење и процесијата ја предводеше Скопскиот бискуп и епарх

Вести Македонија

Струмица: Прва Причест и процесија со светата Причест

Празникот на Евхаристијата, 18 јуни 2017 година, во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица

Вести Македонија

Прво Причастие во парохијата Свети пророк Илија – Радово

Радово 18 јуни 2017 година – Веќе повеќе години наназад во парохијата свети пророк Илија во Радово

Македонија

Прво Причастие во Радово

„Денес сме собрани на оваа света Литургија, да го славиме Бога, славејќи да го молиме за сите наши потреби и прозби, за нас лично за нашите најблиски,

Македонија

Прва Причест во парохијата „Свети Иван Крстител“ – Струмица

На празникот на Пресветата Евхаристија, 14 јуни 2015 година во парохијата Свети Иван Крстител во Струмица се служеше света Литургија по повод Првата Причест во парохијата.

Размислување Свет

Убавината на празникот Пресвета Евхаристија

За да ја сфатам целата убавина на празникот на Пресветата Евхаристија ми помогна современата технологија. Не разбирам на кој начин еден уред кој може да се стави да кажеме