Tag "порака"

Врати се на почетна
Проповеди

Порака на Светиот Отец Фрањо за Великиот пост 2024 година

Ви ја пренесуваме во целост Порака на папата Фрањо за Великиот пост, која оваа година за тема го носи насловот „Преку пустината Бог нè води до слобода

Ватикан Вести

Папата: Да не ги заборавиме малите на кои им е украдено детството

Објавена е пораката на папата Фрањо за првиот Светски ден на детето, кој ќе се одбележи во Рим на 25 и 26 мај. Во неа ги истакнува вредностите на споделување

Ватикан Вести

Пораката на Папата за Светскиот ден на медиумите: Вештачката интелигенција никогаш не може да ја замени мудроста на човечкото срце

Папата Фрањо испрати порака посветена на 58. Светскиот ден на социјалните комуникации, повикувајќи го човештвото да ја негува мудроста на срцето во ерата на вештачка интелигенција

Ватикан Вести

Папата Фрањо во пораката за XXXII Светски ден на болните: Војната е најлошата општествена болест

„Не е добро човекот да е сам“, е насловот на пораката на папата Фрањо за XXXII Светски ден на болните, кој се слави на 11 февруари. Папата предупредува дека културата

Ватикан Вести

Вештачка интелигенција, тема за Денот на социјалните комуникации

Папата Фрањо ја избра темата за 58. Светски ден на комуникации, кој ќе се слави следната година. „Важно е да се насаочуваат алгоритмите за да се има одговорна свест во

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо до учесниците на Фестивалот за млади во Меѓугорје

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 34. Меѓународен фестивал за млади во Меѓугорје, кој се одржува од 26 до 30 јули 2023 година. Ја пренесуваме во целост неговата порака.

Вести Проповеди

Порака на Светиот Отец Фрањо за 3. Светски ден на баби, дедовци и стари лица

Го објавуваме текстот на Пораката на Светиот Отец Фрањо за 3. Светски ден на баби и дедовците и стари лица што се прославува во четвртата недела во јули – годинава

Ватикан Вести

Порака на Папата за Светскиот ден на сиромашните: „Не вртете го лицето од сиромашните!“

Во својата порака за Светскиот ден на сиромашните, кој оваа година се одбележува по седми пат, папата Фрањо не охрабрува да не го вртиме погледот од оние кои се во

Ватикан Вести

Порака на Папата до CELAM

Во пораката испратена од кардиналот Паролин до надбискупот Мигел Кабрехос, претседател на Советот на бискупските конференции на Латинска Америка и Карибите, по повод 39. Редовно Генерално Собрание на Советот на

Ватикан Вести

Папата: Запрете ги грабежите и војните за емиграцијата да биде навистина слободен избор

Следете ги и управувајте со миграциските текови на најдобар можен начин, градејќи мостови, а не ѕидови и проширувајќи ги каналите за сигурна и регуларна миграција. Апелот на Папата е содржан