Tag "патер Ломбарди"

Врати се на почетна
Ватикан

Изјава на патер Ломбарди за новиот напад во црква во Франција

Нова страшна вест, која за жал се придодаде во низата насилни случувања овие денови предизвикувајќи неизмерна болка и загриженост – така патер Ломбарди, директор на Канцеларијата за печат при Светиот

Ватикан

Грег Бурке именуван за нов директор на Канцеларијата за печат при Светиот Престол

Папата ја прифати оставката на патер Ломбарди, директор на Канцеларијата за печат при Светиот Престол и за нов директор го именува досегашниот негов заменик Грег Бурке, кој од 1 август

Ватикан

Патер Ломбарди: Папата допре до срцата на Ерменците

Патер Федерико Ломбарди се осврна на вториот ден од посетата на папата Фрањо на Ерменија кој го започна со трогателната посета на Меморијалниот центар на жртвите во геноцидот.

Ватикан

Патер Ломбарди ја заврши својата служба во Радио Ватикан

Послание, преобраќање, заедништво – се трите точки кои патер Федерико Ломбарди ги истакна на Литургијата во римската црква Света Марија во Транспонтина

Ватикан

Патер Ломбарди: Статијата на Скалфари не е доверлива

Извештаите дека папата Фрањо на италијанскиот новинар Еугенио Скалфари кажал дека на разведените и цивилно повторно оженетите ќе им бидат дозволени светите Тајни

Ватикан

Патер Ломбарди за неовластеното објавување на енцикликата

Директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол, патер Федерико Ломбарди даде изјава за неовластеното објавување на текстот од новата енциклика на папата Фрањо.