Tag "папа"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Поделбите нѐ не спречуваат да бидеме браќа

Папата Фрањо испрати видео порака до учесниците на онлајн средбата на Италијанскиот харизматски совет кој го сочинуваат католици и пентекосталци во Италија потсетувајќи на дијалогот започнат во 1992 одина и

Ватикан Вести

Објавена книга со мисли на папата Фрањо за живот после пандемијата

Ватиканската издавачка куќа (LEV) ја објави книгата „Живот после пандемијата“ со осум текста од папата Фрањо, односно неговите говори и пораки во периодот од 27 март до 22 април, во

Ватикан Вести

Папата апелира: Да се молиме за саканата Сирија која крвари со години

Папата повика на молитва за измачената Сирија, земја измачена од насилства и нестабилност.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Документот од Абу Даби е надеж за иднина без омраза

По повод првата годишнина од потпишувањето на Документот за човечко братство, Папата Фрањо испрати видео порака до учесниците на свеченоста која се одржа на 04 февруари во Абу Даби.

Ватикан Вести

Папата: Погледот на Богопосветените лица може да биде само поглед кон надежта

Гледањето на Божјиот дар во сопствената историја, обновувајќи го својот поглед во светло на милоста и не предавање на световноста е повикот кој папата Фрањо на 02 февруари го упати

Ватикан Вести

Објавена е програмата за средбата на Папата со медитеранските бискупи во Бари

Папата Фрањо ќе го посети Бари на 23 февруаи, по повод средбата за размислување и духовност, насловена ,,Медитеранот, граница на мирот”, во организација на Италијанската бискупска конференција. Програмата за посетата

Uncategorized

Објавен распоредот на литургиските славења со Папата за јануари и февруари

Папата Фрањо ќе го предводи литургиското славење во Бари по повод средбата посветена за мир на Медитеранот, кој го организира Италијанската бискупска конфернција

Вести Свет

Украина: Помеѓу владата и проруските сепаристи разменети се околу 200 затвореници

Размената на затворениците е направена по договорот постигнат на 9 декември во Париз, со помош на таканаречената група Нормандија, која е составена од претставници на Франција, Германија, Украина и Русија

Ватикан Вести

Папата: Да го отвориме срцето за Исусовата добрина

По повод првиот Ангел Господов во 2020 година, на празникот Света Марија Богородица, Папата Фрањо ги повика сите да го прифатат Детето и благословот кој Бог им го нуди на

Ватикан Вести

Сочуство на Папата за падот на авионот во Казахстан

Авионот Фокер 100 при полетувањето започнал да ја губи висината, ја урнал бетонската ограда и удрил во една зграда, јавува казахстанскиот Одбор за цивилно воздухоплоство. Папата Фрањо изрази сочуство и