Tag "папа Фрњо"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Папата Фрањо ги повика лицата со посветен живот секој ден да го негуваат својот повик

Папата Фрањо на 30 мај 2024 година ги поздрави учесниците на бразилскиот конгрес за посветен живот и ги пофали нивните различни харизми во посланието на Црквата. Тој се моли Конгресот

Ватикан Вести

Светиот Престол и Виетнам ги унапредија билатералните односи

Во заедничкото соопштение во четврток, 27 јули 2023 година, Светиот Престол и Виетнам објавија дека е постигнат конечен договор Светиот Престол да има резидентен Папски претставник во главниот град Ханој.

Ватикан Вести

Папата разговараше телефонски со украинскиот претседател

Папата Фрањо телефонски разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој му се заблагодари на Папата за неговите постојани молитви додека нацијата трпи постојана агресија.

Ватикан Вести

Папата во аудиенција го прими премиерот на Андора Ксавиер Еспот Замора

На 13 декември, папата Фрањо го прими во аудиенција премиерот на Кнежевството Андора, Ксавиер Еспот Замора.

Ватикан Вести

Твитер порака на папата Фрањо по повод Светскиот ден за борба против трговијата со луѓе

Во пораката на социјалната мрежа Твитер од 30 јули, папата Фрањо повика на борба против трговијата со луѓе.

Ватикан Вести

Папата на Педесетница: Светиот Дух е дар и поттикнува на дарување

Тајната на единството е во дарувањето на себе – рече папата Фрањо на празникот Духовден во недела 31 мај 2020 година за време на светата Литургија