Tag "папа Бенедикт XVI"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Украина доживува брутално страдање, секогаш е во нашите срца

По катехезата на Генералната аудиенција, папата Фрањо ги спомна страдањата од војната во Источна Европа и пред иконата на Пресвета Богородица се помоли за мир, икона која им е мила

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше заупокоена Литургија за папата Бенедикт XVI

Во вечерните часови во среда 4 јануари 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во заедништво со

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Бенедикт XVI, голем учител по катехеза

Пред почетокот на катехезата на Генералната аудиенција, Папата ги поттикна сите да се соединат со сите оние кои молат за почесниот Папа. Тој нагласи дека неговата мисла не е автореферентна,

Ватикан Вести

Над 100.00 луѓе досега му оддадоа почит на почит на Бенедикт XVI

Можноста да му се оддаде почит на почесниот папа Бенедикт XVI е до денес, среда 4 јануари 2023 година до 19.00 часот, а погребот е во четврток на плоштадот Свети

Ватикан Вести

Илјадници луѓе оддаваат почит на почесниот Папа Бенедикт XVI

Пред погребот во четврток, телото на почесниот папа Бенедикт XVI е изложено во базиликата Свети Петар, каде што верниците можат да му оддадат последна почит и да ги упатат своите

Ватикан Вести

Духовниот тестамент на почесниот папа Бенедикт XVI.

Текстот на духовниот тестамент, кој Јозеф Рацингер го напиша на 29 август 2006 година, го пренесуваме во целост.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го посети почесниот папа Бенедикт XVI

Папата Фрањо го посети почесниот папа Бенедикт XVI во ватиканскиот манастир Mater Ecclesiae пред Велигден и пред неговиот 95. роденден, кој оваа година се паѓа на Велика сабота.

Ватикан Вести

Бенедикт XVI: Нема двајца Папи. Одлуката за повлекување беше исправна

Во интервју за Кориере дела Сера, почесниот папа Бенедикт XVI рече дека повлекувањето е „тешка одлука“, но е донесена „со целосна свесност“. Според него, тој донесе вистинската одлука.

Ватикан Вести

Папата Фрањо и почесниот папа Бенедикт XVI се вакцинираа против коронавирусот

Папата Фрањо и почесниот папа Бенедикт XVI ја примија вакцината против коронавирусот, објави во четврток 14 јануари директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни.

Ватикан Вести

Папата Фрањо со новите кардинали го посети почесниот папата Бенедикт XVI

Папата Фрањо заедно со единаесете нови кардинали го посети почесниот папата Бенедикт XVI по одржаниот конзисториум во сабота 28 ноември.