Tag "обраќање"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се молеше за надминување на поделбите

Папата Фрањо на литургијата на 14 април 2020 година во домот Света Марта молеше за милост во оваа тешко време за надминување на поделбите. Во проповедта истакна како да се

Ватикан

Неопходни крепости за служење во Римската Курија

Папата Фрањо во божиќното обраќање до членовите на Куријата понуди список на „потребни крепости“ за оние кои сакаат плодно да служат на Црквата.

Свет

Пополнети сите места во Конгресот за посетата на Папата

Вашингтон со нетрпение го очекува папата Фрањо, кој од 22 до 27 септември 20015 година ќе ги посети за прв пат Соединетите Американски Држави. Доказ за тоа е фактот дека

Ватикан

Папата во Наполи се сретна со затворениците

Светиот Отец, по литургијата во сабота 21 март, а по повод апостолското патување во Наполи, го посети локалниот затвор „Џузепе Салва“, каде имаше средба и ручек со затворениците.

Ватикан

Папата ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

На 25 септември папата Фрањо ќе го посети главното седиште на ОН во Њујорк каде ќе има обраќање на Генералното собрание