Tag "нунциј"

Врати се на почетна
Вести Свет

Нунцијот Марио Зенари ќе биде прв кардинал – нунциј

Најавувајќи ги имињата на новите кардинали, Светиот Отец најпрво го спомна надбискупот Марио Зенари апостолски нунциј во Сирија

Свет

Московскиот Патријархат го поздрави именувањето на новиот нунциј во Русија

Московскиот Патријархат го изразува своето задоволство од назначувањето на монс. Челестино Миљиоре за нов апостолски нунциј во Руската Федерација

Ватикан

Надбискупот Целестино Миљиоре, нов нунциј во Русија

За апостолски нунциј во Руската Федерација, Папата го именува надбискупот Челестино Миљиоре, кој досега беше нунциј во Полска.

Свет

Почина поранешниот апостолски нунциј во Македонија монс. Јануш Болонек

На 2 март се пресели во домот Господов поранешниот апостолски нунциј во Република Македонија монсињор Јануш Болонек.

Македонија

Прославен јубилејот 90 години од основањето на парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица

Јубилејот 90 години од основањето на парохијата Успение на Пресвета Богородица – Струмица е прославен со света архиерејска Литургија во недела 15 ноември 2015 година

Ватикан

Кардиналот Стела за посетата на Папата на Куба

Неодамна најавената посета на папата Фрањо на Куба ќе биде прекрасен настан, бидејќи каде и да оди Папата, секогаш остава траги на надеж и љубов, истакна кардиналот Бењамино Стела

Ватикан

Турција го повелече својот амбасадор при Светиот Престол

Турската влада – како реакција на изјавата на Папата по повод обележувањето на  години од „Големото злосторство“, односно масакрот врз Ерменците во тогашното Османлиско царство

Македонија

Радово: Година на посветениот живот – Воплотеното Евангелие во животот на монахињата

Во просториите на парохијата Свети Пророк Илија во Радово на 21 март 2015 година се одржа втората средба на свештениците од Скопска бискупија, Апстолскиот егзархат во Македонија и богопосветените лица,