Tag "Наполи"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата прими шестгодишно девојче – жртва на мафијата

Папата Фрањо на 7 јуни 2021 година во Ватикан го прими девојчето Ноеми Стаијано (6), кое пред две години беше тешко рането во мафијашка пресметка во Неапол, и се помоли

Ватикан Вести

Папата Фрањо учествуваше на теолошка конференција во Наполи

На 21 јуни папата Фрањо пристигна во Наполи, каде учествуваше на научна конференција на теолошкиот факултет на Јужна Италија, насловена „Теологија по Veritatis Gaudium во контекст на Медитеранот”.

Ватикан Вести

Папата Фрањо на 21 јуни ќе го посети Наполи

Привремениот директор на канцеларијата за печат при Светиот Престол, Алесандро Џизоти изјави дека папата Фрањо ќе го посети Наполи каде ќе учествува на средба со тема: Теологијата после ‘Veritatis Gaudium’

Вести Сведоштва Свет

Фратрите возот го претвориле во манастир

Во Наполи се наоѓа еден од најнеобичните манастири на светот.

Ватикан

Треба да се најде време за молитва пред Светата Дарохранителница

При средбата на Папата Фрањо со свештенството во Неапол беше констатирано дека е убаво да се биде свештеник и дека треба секогаш да се најде време за молитва пред Светата

Ватикан

Папата во Наполи се сретна со затворениците

Светиот Отец, по литургијата во сабота 21 март, а по повод апостолското патување во Наполи, го посети локалниот затвор „Џузепе Салва“, каде имаше средба и ручек со затворениците.

Ватикан

Проповедта на Папата на светата Литургија во Наполи

Осврнувајќи се во проповедта на делот од Евангелието во кое луѓето по Исусовиот говор се прашуваат кој е Исус, Светиот Отец рече дека некои тврделе дека Месијата не доаѓа од