Tag "мир"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Свет без нуклеарно оружје е неопходен и можен

Папата Фрањо повторно повика за крај на војните и отстранување на причините за конфликтите, одново повторувајќи дека е неморално користењето, па дури и поседувањето нуклеарно оружје. Ова го истакнува Папата

Ватикан Вести

Папата: Како Света Јадвига, молете се за мир во Европа

Потсетувајќи се на полската кралица Света Јадвига, основатека на Јагелонскиот универзитет, папата Фрањо по катехезата на Генералната аудиенција во среда 8 јуни 2022 година, побара од полските верници да прибегнат

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Премногу невини луѓе изгубија сè; работиме за соживот

Папскиот државен секретар, кардинал Паролин, говореше на церемонијата на која на Светиот Престол му беше доделена Меѓународната награда на италијанскиот институт Nazionale Azzurro, за неговата постојана служба за слога и

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Молитвата може да ја промени судбината на светот

Во базиликата Света Марија Велика, Папата на последниот ден од месецот посветен на Богородица ја предводеше Светата Бројаница за мир во светот. Светиот Отец се помоли Дева Марија да ги

Ватикан Вести

Света Бројаница со Папата на 31 мај, за дар на мирот

Сите заедно да го добиеме дарот што светот го очекува – Папата ги поттикна верниците, семејствата и заедниците на Света Бројаница која ќе се моли на 31 мај во 18.00

Ватикан Вести

Света Бројаница за мир: Папата ќе го заврши Маријанскиот месец во базиликата Света Марија Велика

Папата, заедно со светилишта ширум светот, ќе ја предводи Светата Бројаница за мир во базиликата Света Марија Велика, на 31 мај 2022 година, за оние кои страдаат од војната во

Ватикан Вести

Папата повика секојдневно да се моли Света Бројаница за мир

По молитвата на Царице небесна, Папата потсети на луѓето кои страдаат од последиците на војната и гледајќи во Украина, потсети на денешната традиционална молитва до Пресвета Богородица од Помпеја.

Ватикан Вести

Папата: Мирот во Европа и светот да ѝ го довериме на Богородица

Поздравувајќи ги ходочасниците на Генералната аудиенција во среда 4 мај 2022 година, папата Фрањо повика на молитва Света Бројаница секој ден во мај, молејќи ја Богородица за ново спокојство за

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Светот треба да дише мир

Папата Фрањо преку видео порака им се обрати на учесниците на Конгресот на Националниот католички совет за пасторална грижа на хиспано-католиците во САД. Христијаните треба да градат мостови и да

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Мирот кој го донесува Исус никогаш не е вооружен мир

Папата предупреди дека мирот кој ја следи стратегијата на светот, логиката на моќта и насилството е само интервал помеѓу војните. Напротив, Христос го донесува вистинскиот мир следејќи го патот на