Tag "корона вирус"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов се заблагодари на свештениците, монаштвото и верниците за одговорното однесување за време на пандемијата

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопскиот епарх, д-р Киро Стојанов на 27 мај 2020 година упати допис до свештениците, монаштвото и верниот народ во кој меѓу другото се навраќа на

Вести Свет

Виртуелниот ораториум во Милано пркоси на пандемијата

И покрај безбедносните мерки поради корона вирусот, ораториумите на Миланската надбискупија и понатаму остануваат со децата кои учествиваат на нив. Програмата за сите возрасти може да се следи по пат

Ватикан Вести

Папата изрази блискост кон земјите кои се силно погодени од корона вирусот

На Воскресниот понеделник 13 април Папата Фрањо изрази блискост на земјите кои се силно погодени од коронавирусот. Светиот Отец ги спомна и жените и нивните големи жртви и опасности во

Вера Духовност

Поучна приказна: Бог ти праќа знаци

За време на најголемата пандемија од вирусот познат под името корона, издадено е предупредување до сите граѓани да не ги напуштаат своите домови и да не го изложуваат својот живот

Ватикан Вести

Папата: Како да се добие простување на гревовите до првата можност за исповед?

  Луѓе кои умираат без свештеник, семејства затворени дома, кои не се во можност да дојдат до свештеник заради вирусот КОВИД – 19; во проповедта одржана во Домот „Света Марта“

Вести

Во недела директен пренос од Светата Литургија со бискупот Стојанов

Во недела 22 март 2020 година со почеток во 10.30 часот Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс.  д-р Киро Стојaнов ќе ја предводи светата Литургија од капелата во

Uncategorized

Света Бројаница со епископот Стојанов на Радио Марија

Вечерва, четврток 19 март 2020 година во 21.00 часот на Радио Марија ќе се моли Света Бројаница со Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов.

Ватикан Вести

Папата се приклучи на молитвената иницијатива на италијанските епископи

Папата Фрањо се приклучи на повикот на италијанските бискупи и верници на молењето Света Бројаница во четврток 19 март во 21.00 часот.

Вести Македонија

Средба на верските поглавари со премиерот Спасовски

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски, на 16 март 2020 година се сретна со поглавари на

Ватикан Вести

Света Марта: Во ова тешко време Бог нека им помогне на болните да најдат вистинска љубов

Папата Фрањо за време на светата Литургија во понеделник 16 март 2020 година во домот Света Марта продолжи да моли за болните и се обрати до семејствата кои во оваа