Tag "живот"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Животот е свет и неприкосновен; не можеме да го замолчиме гласот на совеста

Во обраќањето по молитвата Царице небесна, во недела 22 мај 2022 година, Папата, меѓу другите, ги поздрави и учесниците на националната манифестација „Избираме живот“ во Рим и им се заблагодари

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Животот е право, а не смртта

Размислувајќи за свети Јосиф како заштитник на среќната смрт, папата Фрањо во својата катехеза на Генералната аудиенција в среда 9 февруари 2022 година ги повика христијаните да се соочат со

Колумни

Сѐ ти е дозволено, но дали сѐ ти користи?

Може да живееш на овој свет, а при тоа никогаш да не влезеш во црква. Можеш да кажеш дека го прифаќаш Христос, но не и Црквата. Можеш да плукате по

Вера Сведоштва

Стив Џобс за животот

Стигнав до врвот на успехот во деловниот свет. Во очите на другите луѓе, мојот живот е врв на успехот. Но, освен работата, имам многу малку радост во животот.

Вера Духовност

Чудна банка

Замислете секое утро кога ќе се разбудите, некоја банка на вашата сметка става точно 86.400 денари. Што би направиле?

Ватикан Вести

Папа Фрањо: Општеството е цивилизирано ако ја потиснува културата на отфрлање

Примајќи ги учесниците на генерално собрание на Конгрегацијата за наука на вера, папа Фрањо говореше за неповредливоста на вредноста на човечкиот живот, за грижата за болните во критичните и терминалните

Ватикан Вести

Смртта на Ламберт е пораз за човештвото

Привремениот директор на Канцеларијата за пречат при Светиот Престол, Алеснадро Џизоти на 11 јули упати изјава по повод смртта на Винцент Ламберт, француски квадриплегичар  кој утринава почина во Реимс.

Ватикан Вести

Папата преку Твитер повика на молитва за напуштените болни

Во Твитер пораката на папата Фрањо на 10 јули 2019 година, која ја објави на Твитер профилот @Pontifex повторно истакнува дека некое општество е хумано, ако го штити секој живот,

Ватикан Вести

Папата до католичките лекари: Да се лекува значи и да се почитува дарот на живот од зачнување до природната смрт

Папата Фрањо во сабота 22 јуни 2019 година во Ватикан прими околу 500 претставници на Меѓународното здружение на католички лекари, кои се собраа во Рим да го посветат своето здружение

Ватикан Вести

Папата: Животот е свет затоа што е Божји дар

За време на Генералната аудиенција папата Фрањо меѓу другото повторно истакна дека животот треба да се штити од самото зачнување, па сѐ до неговиот природен крај