Tag "деца"

Врати се на почетна
Македонија

Скопје: Прва Причест

Во Скопската катедрала Пресвето Срце Исусово, на 17 мај 2015 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов ја предводеше светата Миса,

Ватикан

Папата: Некои светски моќници не сакаат мир

„Мирот е занаетчиски производ“ кој со сакање на ближните се „кова“ секој ден, а нема мир таму каде е неправдата и каде успеваат трговците со оружје, истакна Светиот Отец

Ватикан

Папата Фрањо: Нашите грешки да не ги префрламе на децата

Секое напуштено, исклучено или угнетувано дете “е крик кој се изгдига до Бог“ – рече Светиот Отец во катехезата на денешната Генерална аудиенција на плоштадот Свети Петар,

Ватикан

Папата: Децата се голем дар за општеството и Црквата

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда Папата зборува за децатам нивната спонтаност, чистота и радост, со кои го оживуваат човечкото општество и кое се очитува според односот кон децата.