Tag "Градот и Светот"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во пораката Urbi et orbi: Светот страда поради недостаток на мир

Во традиционалната порака Urbi et orbi – до градот и светот на празникот Рождество Христово, 25 декември 2022 година, папата Фрањо посочи дека Исус доаѓа во свет кој е болен

Ватикан Вести

Папата во велигденска порака Urbi et Orbi – Градот и светот: Нека нè совлада Христовиот мир

Обраќајќи му се на целиот свет во традиционалната велигденска порака на 17 април 2022 година, Папата повторно спомна на војната во Украина, земја измачена од долги конфликти и насилство и

Ватикан Вести

Urbi et orbi. Папата: Со доаѓањето на светот Бог го воплоти патот на средба и дијалог

Светиот Отец напладне се обрати со традиционалната божиќна порака и го подели благословот Urbi et orbi – Градот и светот. Папата нагласи дека Бог со доаѓањето на светот го воплоти

Ватикан Вести

Urbi et Orbi: Моќта на Младенецот не е моќта на овој свет

Моќта на Младенецот Исус не е моќта на овој свет која се темели на силата и богатството, туку тоа

Ватикан

Папата го упати својот благослов до градот и светот

Папата на Божиќ во своето обраќање на Градот и светот рече дека Божјото милосрдие може да го ослободи човештвото од многу облици на злото кои се плод на себичноста.