Tag "Голема Богородица"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Прославен празникот Голема Богородица во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје

Бискуп Стојанов по повод празникот Марија вознесена на небо – Голема Богородица ја предводеше Понтификалната света Миса во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје. Со бискупот Стојанов сослужуваа катедралниот парох

Вести Македонија

Скопје: Прославен празникот Голема Богородица

Скопскиот бискуп и епископ Струмичко – скопски д-р Киро Стојанов го предводеше свеченото Литургиско славење на празникот Вознесение на Блажена Девица Марија на небото во четврток, 15 август 2019. во

Вести Македонија

Во Нова Маала прославен патрониот празник

Во понеделник, на 27 август 2018 година, во предвечерието на празникот Успение на Пресвета Богородица, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во сослужение со свештениците од Струмичко-скопската епархија служеше Света архиерејска

Вести Македонија

Скопје: Прославен празникот Голема Богородица

Скопскиот бискуп и епископ Струмичко – скопски д-р Киро Стојанов го предводеше свеченото Литургиско славење на празникот Вознесение на Блажена Девица Марија на небото во средата, 15 август 2018. во

Македонија

Скопје: Бискупот Стојанов ја предводеше Литургијата за празникот Голема Богородица

Скопскиот бискуп и апостолски егзарх монс. д-р. Киро Стојанов ја предводеше свечената Света Литургија на празникот Голема Богородица во понеделникот 15 август 2016 во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје.

Македонија

Прославен празникот Голема Богородица во Скопје

На празникот Голема Богородица, 15 август 2015 година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје свеченото Евхаристиско славење го предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро

Ватикан

Источен Тимор прославува 500-годишнина од христијанството

Во Источен Тимор наголемо се подговува за одбележувањето на 500-годишнината од евангелизацијата на земјата, а централната прослава ќе биде на Голема Богородица.