Tag "година на милосрдието"

Врати се на почетна
Вести Свет

Трговски центар како најголема исповедалница во светот

Трговски центар во главниот град на Колумбија стана најголемата исповедалница на светот!

Ватикан Вести

Папата именуваше кардинали за затвoрање на Светите врати

Папата Фрањо ги именуваше тројцата архипрезвитери на папските базилики да ги затворат Светата врата во своите базилики на крајот од Светата година на милосрдието. Кардинал Агостино Валини архипрезвитер на Папската

Ватикан

Папата разговараше со жени ослободени од присилна проституција

Во рамките на таканаречените „милосрдни петоци“ папата Фрањо во петок, 12 август 2016 година околу 17.00 часот се сретна со заедницата „Иван XXIII“ основана од дон Оресте Бенци.

Македонија

Трето Пастирско писмо во Годината на Божјото милосрдие – Духови 2016 на монс. д-р Киро Стојанов

Црквата возљубен Христос на земјата (св. Тереза Авилска) Исус се служи со мојот живот (бл. М. Тереза)

Ватикан

Папата упати порака до затворските капелани собрани во Стразбург

Многу сум им благодарен и со молитвата близок на оние кои вложуваат напори во одбрана на човечкото достоинство на сите оние кои се во затвор – пишува Светиот Отец

Ватикан

Папата: Исповедниците нека бидат татковци, а не мачители

Да го прифатиме повикот за да се помириме со Бог за да станеме нови созданија и да можеме да зрачиме со Неговото милосрдие меѓу браќата, меѓу народот – поттикна папата

Свет

Русија: 25 години од возобновувањето на структурите на Католичката црква

По повод Годината на милосрдието и 25 годишнината од обновувањето на структурите на Католичката црква во Русија, епископите објавија пастирско писмо.

Ватикан

Праведноста треба да биде водач на претприемачите

Денес е јубилеј на италијанските индустријалци, апсолутна новост во рамките на Светата година. Повеќе од седум илјади индустријалци од цела Италија во салата Павле VI

Ватикан

Папа Фрањо ги посети младите кои се борат со зависноста

Папа Фрањо, во петок 26 февруари, ненајавено ја посети Заедницата Свети Карло при Италијанскиот центар за солидарност во близина на Кастел Гандолфо.