Tag "Глобализација"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата испрати порака до лидерите собрани на Светскиот економски форум во Давос

Во пораката Светскиот економски форум во Давос, папата Фрањо ги повика деловните и светските лидери да се погрижат економскиот развој да биде од корист за сите и да остане поврзан

Ватикан Вести

Прес-конференција на папата Фрањо во авионот при неговото враќање од Африка

Два часа по полетувањето од аеродромот „Антананариво“ на патот за Рим, папата Фрањо се состана со новинарите кои патуваа со истиот авион и им зборуваше повеќе од еден час одговарајќи

Ватикан

Порака на Папата: „Победи ја рамнодушноста и освој го мирот“

Во Ватикан на 15 декември е објавена пораката на папа Фрањо за 49. Светски ден на мирот 2016, кој на 1 јануари ќе се слави на темата „Победи ја рамнодушноста

Свет

Кардинал Паролин на конференцијата за клима во Париз

Потребен е договор за климата со јасни етички упатувања за да се брани човечкото достоинство, посебно на оние кои се во најголема потреба, истакна кардиналот Пиетро Паролин,

Ватикан

Папата во видео-порака за отвoрањето на Светската изложба во Милано: ЕКСПО е можност за глобализација на солидарноста

На 1 мај 2015 година, за отворањето на Светската изложба ЕКСПО во Милано Папата директно испрати видео-порака, во која побара човештвото