Tag "Гвадалупе"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да ја намирисаме реалноста со добри дела, отстранувајќи ја омразата и стравовите

На 12 декември 2023 во попладневните часови во ватиканската базилика Свети Петар, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод празникот Пресвета Богородица од Гвадалупе. Иконата втисната на наметката на

Uncategorized Вести Македонија

Најава: Трибина за богородичното светилиште Гвадалупе-Мексико

Во недела 12 ноември 2023 година со почеток во 18.00 часот во салата на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица ќе се одржи трибина за богородичното светилиште Гвадалупе,

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Во моментите на тешкотии и радост, да се обратиме кон Марија, нашата мајка

Свети Хуан Диего бил скромна личност, „Индијанец од народот“, поради тоа станал „гласник на Пресвета Богородица од Гвадалупе“. На него, рече Папата, почива погледот на Бога и Марија, кои ги

Ватикан Вести

Папата за преобраќањето и обновата во Америка и светот

Верниците собрани на плоштадот Свети Петар од 10 часот наутро молеа света Бројаница по повод празникот на Пресвета Богородица од Гвадалупе која се објави во Мексико во 1531 година. Таа