Tag "Воскресение Христово"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Патријархот Ватроломеј и папата Фрањо се посветени за заеднички датум за празникот Воскресение Христово

Вселенскиот православен патријарх Вартоломеј I зборуваше за заедничката цел со папата Фрањо, која треба да се постигне 17 века по Соборот во Никеја во 325 година. Во врска со војната

Вера Духовност

Светол Понеделник

Денешниот втор ден од Велигден, наречен уште и Светол Понеделник, повторно нè навраќа да размислуваме за настаните поврзани околу воскресението кои ни ги пренесуваат Евангелистите. A во тие евангелски извештаи

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати честитка по повод Велигден до г.г. Стефан и САС на МПЦ – ОА

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов, на 15 април 2020 година упати честитка по повод празникот Воскресение Христово до архиерејскиот синод на МПЦ – АО

Вера Духовност

Велигден – Плодови од Воскресението

Со ова размислување редакацијата Католици.мк ви го честита празникот Воскресение Христово – Велигден. Христос воскресе – Навистина воскресе!

Вера Духовност

Велигден – трет ден

Веста за Исусовото воскресение продира низ просторот и времето.

Вести Македонија

Велигденска света aрхиерејска Литургија во Нова Маала

По повод празникот Воскресение Христово, на 8 април 2018 година, првиот ден од Велигден во претпладневните часови, Н. В. П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во

Вести Македонија

Велигден во Нова Маала и Чанаклија

Најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение –

Вера Духовност

Велигден – Втор ден

Да се сака Исус е да се сака воскресението, да се верува во Исус е да се верува во воскресението,

Вера Духовност

Христос воскресе – навистина воскресе!

Почитувани читатели, светлото на Христовото Воскресение нека ви ја дарува вистинската смисла