Tag "Верона"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до затворениците во Верона: Споделете ја болката со Бога и со другите

Папата Фрањо на 18 мај 2024 година го посети затворот Монторио во Верона, повикувајќи ги затворениците „да разговараат со Бог за својата болка и едни на други да си помагаат

Ватикан Вести

Папата до свештениците во Верона: Исповедта не смее да биде мачење

Папата Фрањо ја започна својата пасторална посета на Верона со средба со ѓаконите, свештениците и поосветени лица. Го охрабрувам секој човек да го прифати својот повик и храбро да го

Ватикан Вести

Папата Фрањо во мај ќе го посети италијанскиот град Верона

Папата Фрањо ќе го посети северниот италијански град Верона на 18 мај 2024 година, за да учествува на 14-тиот фестивал на Социјалната наука на Црквата

Ватикан Вести

Папата: Да се комуницира значи со интелигенција и љубов да им се помогне на другите да растат

Во својата порака за 13-тиот италијански фестивал на социјалната наука на Црквата, папата Фрањо ги повика католичките мирјани и жени да си помагаат меѓусебно преку интелигентен ангажман полн со љубов.

Ватикан Вести

Папата: Живееме во тмурно сценарио кое бара санација

Папата Фрањо испрати порака по повод Фестивалот за социјална наука на Црквата, кој се одржува во Верона, кој поттикнува промовирање на културата на средба и доверба, бидејќи тоа е излезот

Ватикан Вести

Опасноста за нас не е во средбата, туку во затворањето и изолацијата

Создадени сме за да бидеме едни со други, а опасноста од повреди за нас не e во средбата, туку во затворањето и одбивањето на болните, бегалците, сиромашните – рече папата