Tag "Венеција"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Венеција, земја која ги прави луѓето браќа

На крајот од посетата на Венеција, папата Фрањо служеше света Литургија на плоштадот Свети Марко во присуство на околу 10.500 верници. Во својата проповед, тој ги охрабри христијаните да ги

Ватикан Вести

Папата Фрањо во април ќе го посети Венециското биенале

Папата Фрањо ќе ја посети Венеција на 28 апри 2024 година во посета тамошната црковна заедница и Венециското биенале во 2024 година

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од несреќата на туристичкиот автобус во Италија

Папата Фрањо изрази сочувство за 21 жртва и нивните семејства, кои загинаа во близина на италијанскиот град Венеција кога нивниот автобус се урна низ заштитна ограда.

Ватикан Вести

Папата го поддржа ходочастие на младите за прогонетите христијани

Овогодинешното ходочастие на млади од плоштадот Свети Марко до базиликата Пресвета Богородица од здравје во Венеција се одржува под наслов „Марија, жена со силна вера“; Имено сака да се привлече