Tag "Боливија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Црквата во Боливија загрижена за исчезнатите деца

Помеѓу 800 и 1000 деца и адолесценти исчезнуваат секоја година во Боливија, објави Бискупската конференција на Боливија, загрижена за нивната судбина. Според боливиските бискупи, главната причина за исчезнувањето на децата

Вести Свет

Септември во Боливија „Месец на Библијата“

Под геслото „Слушај го Словото и сега оди“, Боливија во септеври го слави „Месецот на Библијата“.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го најави своето патување во Јужен Судан

После молитвата Ангел Господов, папата Фрањо апелираше за национално помирување во Јужен Судан и во молитвите ја препорача Боливија. Се осврна и на Италијанскиот ден на националната благодарност за плодовите

Ватикан

Да се води сметка за вистинското добро на човечкото битие

Постојано треба да се имаат во вид принципите за праведна е целосна екологија, која води сметка за вистинското добро на човечкото битие – порача папата Фрањо во пораката во учесниците

Ватикан

Отец Ломбарди: Примена е пораката од Папата, промената е можна

Тоа беше несомнено позитивно патување, со порака од голема надеж за целиот латиноамерикански народ – рече отец Федерико Ломбарди, директор на Канцеларијата за печат при Светиот Престол,

Ватикан

Папата во затворот Палмазола

„Пред вас стои еден човек, на кого му се простени многу свои гревови”, овие зборови Папата Фрањо ги упати во Центарот за превоспитување Санта Круз – Палмазола,

Ватикан

Папата: Да се слушне крикот на исклучените

Треба да се промени еконoмскиот систем во светот и да се замени со глобализација на солидарноста – е една од клучните мисли од долгиот говор на папата Фрањо на втората

Ватикан

Папата: Мерка за богатство на едно општество е животот на неговите членови

Со свечена литургија на плоштадот Христос Спасител во Санта Круз во Боливија, Папата го отвори V Национален Евхаристиски конгрес. Молитвите беа молени

Ватикан

Папата пристигна во Боливија

Папата пристигна во Боливија, втора фаза од неговото Апостолско патување во Латинска Америка. Папскиот авион слета на аеродромот „Ел Алто“ (4 000 м.надморска височина) во Ла Паз

Ватикан

Боливија со нетрпение го чека папата Фрањо

Во Боливија расте исчекувањето за доаѓањето на папата Фрањо. Светиот Отец во 16.15 часот според локално време, односно во 22.15 по средноевропско ќе слета на аеродромот во Ел Алто каде