Tag "болест"

Врати се на почетна
Вести Свет

Епископот Хиндер: Конфликтот во Јемен станува сѐ повеќе болен и насилен

Епископот Пол Хиндер, Апостолски викар за Јужна Арабија, за Ватикан њуз  зборуваше за заборавената војна во Јемен, каде што се чини дека ситуацијата станува сè подраматична. Тој, исто така, го

Вера Сведоштва

Карлота Нобилe: Туморот ја излечи мојата душа

Може ли некој да стане светец за само неколку месеци? Ова е приказната за Карлота која својот крст го носела радосно.

Ватикан

Папата: Грижата за болен во семејството е херојство

Папата Фрањо во катехезата во среда 10 јуни се осврна на искуството на болест во семејството, како заедничка несреќа која порано или подоцна го погодува секое семејство.

Свет

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА НИКОЛА ДОКИЌ

Драги хумани пријатели, Роден сум во 1988 година, а во 2007 година ми е дијагностицирана болеста morbus hodgkin lymphoma (рак на лимфните жлезди). Од тогаш до денес трае мојата борба со

Македонија

Бискупот Стојанов го посети младиот Никола Докиќ

Скопскиот бискуп и Апостлски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов на 28 мај 2015 година го посети семејниот дом на младиот Никола Докиќ (роден 1988 година),

Ватикан

Крстен пат на Колосеумот

Крстот, блескав врв на Божјата љубов, кој нè чува. Повикани сме и ние да бидеме чувари од љубов – така монсињор Ренато Корти ги наслови размислувањата подготвени за побожноста Крстен