Tag "Бари"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Научното истражување насочено кон човекот е од суштинско значење во здравството

Во понеделник, 18 декември 2023 година, папата Фрањо се сретна со делегација од болницата Франческо Миули во италијанската провинција Бари, на југот на Италија, заблагодарувајќи им се за нивните напори

Ватикан Вести

Папата: Реториката за судир на цивилизации служи само за оправдување на насилството

Војната е лудост на која не треба никогаш да се предаде, да не се подигнуваат ѕидови и да не се прифати дека може да се умре во морето без помош,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Христијанската новост е да им простиш и да ги љубиш непријателите

На светата Литургија во Бари, папата Фрањо потсети дека Исусовата револуција е најголема во историјата, а бара од нас да ги љубиме непријателите. Побара од нас екстремизам во љубовта, единствениот

Ватикан Вести

Објавена е програмата за средбата на Папата со медитеранските бискупи во Бари

Папата Фрањо ќе го посети Бари на 23 февруаи, по повод средбата за размислување и духовност, насловена ,,Медитеранот, граница на мирот”, во организација на Италијанската бискупска конференција. Програмата за посетата

Вести Свет

Надбискупот Какучи: Папата ќе го посети Бари по повод средбата ,,Медитеранот, граница на мирот”

Папата Фрањо на 23 февруари ќе биде во Бари, каде ќе го предводи евхаристиското славење со кое ќе заврши средбата насловена ,,Медитеранот граница на мирот”. Тоа ќе биде негова втора

Uncategorized

Објавен распоредот на литургиските славења со Папата за јануари и февруари

Папата Фрањо ќе го предводи литургиското славење во Бари по повод средбата посветена за мир на Медитеранот, кој го организира Италијанската бискупска конфернција

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Средбата во Бари беше уверлив знак за единство на христијаните

Вчера во Бари со патријарсите на Црквите од Блискиот Исток и нивните претставници поминавме посебен ден во размислување и молитва за мир во тие краеви

Ватикан Вести

Папата од Бари: Нека биде мир на Блискиот Исток

Светиот Отец: Да молиме заедно како би го измолиле оној мир од Господарот на небото, кој овоземските моќници сѐ уште не успеале да го пронајдат

Ватикан Вести

Блискиот Исток како ковчег на мирот, а не на војна

По завршувањето на средбата зад затворени врати со поглаварите на католичките и православните Цркви во Бари, папата Фрањо се обрати на присутните верници на плоштадот пред базиликата Свети Никола, предупредувајќи

Ватикан Вести

Екуменска молитвена иницијатива на Папата за христијаните на Блискиот Исток

Во сабота 7 јули 2018 година папата Фрањо ќе го посети јужноиталијанскиот јадрански град Бари.