Tag "Бангладеш"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Војните можат да се избегнат само ако сме едно човечко семејство

Папата на новите амбасадори кои ги прими за да му ги предадат акредитивните писма им посака во оваа време на предизвици и глобални кризи, да бидат застапници на дијалогот и

Вести Свет

Бангладеш: Барање за верските малцинства да бидат вклучени во изборната комисија

Најголемиот меѓуверски форум во Бангладеш – Советот за христијанско, будистичко и хинду единство (BBCUC) бара претставници на верските малцинства да бидат во изборната комисија.

Ватикан Вести

Помош од папата Фрањо за Хаити, Бангладеш и Виетнам

Помош од папата Фрањо за Хаити, Бангладеш и Виетнам. Преку Дикастеријата за целосен човечки развој, папата Фрањо испрати финансиска помош во различни делови на светот погодени од природни катастрофи и

Вести Свет

Надбискуп од Бангладеш почина од коронавирус

Монс. Мосес М. Коста надбискуп метрополит на надбискупијата Чатограм во Бангладеш почина во понеделникот на 13 јули во болница во Дака, како последица на Ковид-19, извести Фидес.

Ватикан Вести

Папата: Адвентското време е подготовка за средба со Господ

Денес започнува времето на исчекување – Адвент кое ќе заврши на Божиќ – рече папата Фрањо во текот на својот пладневен наговор на плоштадот Свети Петар на 3 декември 2017

Ватикан Вести

На враќање од Бангладеш Папата одржа прес конференција во авионот

Кога ќе се сретнам со народот го сметам патувањето за успешно – со тие зборови папата

Ватикан Вести

Папата Фрањо замина од Бангладеш

На 2 декември 2017 година, околу 17.00 часот според локално време,

Ватикан Вести

Меѓурелигиската и екуменска средба за мир во Дака

Меѓурелигиската и екуменска средба за мир, која папата Фрањо ја нарече многу значајна

Ватикан Вести

Папата во Бангладеш се сретна со свештениците и монашките заедници

Звањето е семе кое треба да се негува со нежна грижа за да расте, станувајќи внимателни на ѓаволот кој сее неслога и молејќи се за да знае да се разликува

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со бегалци од народот „Рохинџа“

Господ го создал човекот на свој образ и подобие. Вашата трагедија е многу голема