Tag "апостолско патување"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Објавени се мотото и логото за патувањето на Папата во Азија и Океанија

Папата Фрањо од 2 до 13 септември 2024 година ќе престојува во Индонезија, Папуа Нова Гвинеја, Источен Тимор и Сингапур. Верата, надежта, братството и молитвата се темите во центарот на

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја заврши Апостолската посета во Монголија

Папата Фрањо замина од Улан Батор со папскиот авион за Рим во 6:03 часот на 4 септември и треба да слета на аеродромот Фиумичино во Рим околу 17.00 часот по

Ватикан Вести

Папата во Монголија: Христијанската вера е одговор на жедта за љубов

Во својата проповед за време на неделната света Литургија на 3 септември во главниот град на Монголија, Улан Батор, папата Фрањо размислуваше за жедта во секое човечко суштество и љубовта

Ватикан Вести

Папата во Монголија: Религиите во служба на доброто; нека негуваат дијалог, хармонија, надеж

На екуменската и меѓурелигиската средба во Улан Батор, папата Фрањо ги охрабри религиите да бидат пример за дијалог и алтруизам во ова време „растргнато од конфликти и раздор“ и да

Ватикан Вести

Папата: Му посакувам се најдобро на благородниот кинески народ

Светиот Отец го поздрави кинескиот народ на крајот од светата Литургија која ја служеше во главниот град на Монголија, Улан Батор и ги повика кинеските католици да бидат добри христијани

Ватикан Вести

Папата во Монголија: Црквата треба постојано да го навестува Исус

Вториот јавен говор Светиот Отец го одржа во сабота на 2 септември во катедралата Свети Петар и Павле во Улан Батор и потсети дека Исус е радосната вест што Црквата

Ватикан Вести

Папата во Монголија: Средба со граѓанските власти и дипломатскиот кор

Во својот прв јавен говор во Улан Батор за време на средбата со властите и дипломатскиот кор во Државната палата, на кој му претходеше церемонија за добредојде во подножјето на

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Монголија

Во петок 1 септември 2023 година во 9.51 часот (по локално време) 86-годишниот поглавар на Католичката црква како што беше предвидено слета во петокот на аеродромот Џингис Кан во главниот

Ватикан Вести

Папата го довери на Богородица патувањето во Монголија

Како што е обичај од почетокот на неговиот понтификат, папата Фрањо пред да замине на 43. Апостолско патување во странство појде на молитва пред иконата на Богородица Salus Populi Romani

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Среќен сум што ќе ја посетам Монголија како брат на сите

Во поздравите по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо зборуваше за своето патување во Монголија, кое ќе го започне во четврток. Тоа е, како што рече, многу посакувана посета која ќе