Колумни

Врати се на почетна
Вера Духовност Колумни

Бадник

Ден пред Рождеството Христово е Бадна вечера или Бадник. Бадник всушност означува бдение, цела вечер треба да се остане буден во молитва, а потоа целото семејство се надоврзува на Литургијата

Колумни

За празникот на тиквите

Дојде време кога општеството во кое живееме возбудено се подготвува за „празникот“ на Ноќта на вештерките. Меѓутоа, на сите не им е познато што претставува, кое е неговото потекло и

Колумни

Ве молам имајте го во предвид ова за свештениците

Покрај семејството, секој свештеник има уште едно духовно семејство, а тоа се неговите парохјани. Тој е духовен татко, отец во верата на заедницата на која и служи. Неговиот ден се

Колумни

Одговорноста на водачите на народите

Апелот на папата Фрањо за време на молитвата Ангел Господов е повик да се запре воената машинерија која го влече светот кон бездна без враќање.

Колумни

Пророштвото од Лампедуза

Пред точно девет години, на 8 јули, папата Фрањо го посети Лампедуза, остров кој ја симболизира маката на мигрантите во Медитеранот. Во ова незаборавно прво апостолско патување на неговиот понтификат,

Колумни

Дали посветата на Русија и целиот свет на Безгрешното срце помогна да се стави крај на абортусот во САД

Во Божјата Промисла нема случајности, а чудата доаѓаат кога најмалку ги очекуваме. Всушност, би рекол дека чудата по дефиниција се неочекувани затоа што тие се небесни моменти на Божјата моќ

духовнитекстови Колумни Размислување Свет

Воскликни со Тома: Господ мој и Бог мој

Црквата на Томина недела, сѐ уште сака во нас да ја задржи Воскресната радост. Евангелие не нѐ известува за празен гроб, за настанот на Воскресението, туку за средба, средба на

Колумни

Зборови на Фрањо против верското оправдување на војната

Пораката на Папата: апел да се запре „неприфатливата вооружена агресија“ на Украина и зборови кои ги потсетуваат оние кои поддржуваат насилство дека го сквернават името на Бога.

Колумни

Што е потребно да се носи на гробишта на задушница?

Месопусната сабота Црквата ја посветува на сите оние кои починале и на овој ден на посебен начин се сеќава на нив во молитвите. Во своите богослужбени текстови секојдневно покрај тоа

Колумни

Војна по пандемијата: Закана за човештвото

Нападот врз Украина започна. Војната во Европа во 21 век изгледаше невозможна. Ризиците од ескалација се незамисливи. Папата Фрањо нѐ повикува да се спротивставиме на моќта на оружјето со „слабоста“