Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Африканските верски поглавари потпишаа пакт против трговијата со луѓе

„Заедничко соопштение против модерното ропство“ изминатите денови во главниот град на Гана Акра потпишаа 14 верски водачи, обврзувајќи се на соработка во ослободувањето на сите кои денес трпат ропство и

Вести Свет

Шри Ланка: Црквата бара законска забрана за работа на децата

По смртта на малолетната домашна помошничка во Шри Ланка епископот од Кандиј Вијанеј Фернано побара законска забрана за работа на деца.

Вести Свет

Бискупот Марсијанте: Подметнувањето пожар е грев против Создателот

Италијанскиот бискуп од Цефала, Џузепе Марсијанте, остро го осуди пироманството од кое следуваат разорни пожари што во последните денови уништуваат хектари вегетација на Сицилија.

Вести Свет

Убиен католички свештеник во Франција

Провинциjaлот на мисионерите Монфортанци о. Оливие Меир, е убиен во понеделник, 9 август, во Сен Лоран-сур-Севр, објави на Твитер францускиот министер за внатрешни работи, Џералд Дарманин, а пренесува „Катпрес“.

Вести Свет

„Само така продолжете“ – Папата ги охрабри молителите на Бројаница за заболените од Ковид-19 во Аргентина

Папата ги охрабри групата свои сонародници – припадници на движењето „Entretiempo“ од Аргентина, откако му испратија порака во која му раскажаа за секојдневната молитва света Бројаница за заболените од Ковид-19.

Вести Свет

ООН предупредува на акутна несигурност за храна во 23 жаришта на гладот

Во новиот извештај на Организацијата на Обединетите нации за исхрана и земјоделство (ФАО) и Светската програма за храна (WFP) се предупредува дека конфликтите, бирократијата и недоволните средства ја оневозможуваат помошта

Вести Свет

Надбискупот на Дурбан: Африка мора сама да си помогне

Новоименуваниот архиепископ на јужноафриканскиот град Дурбан Зигфрид Мандла Јвар (64) ја повика Владата на поголема независност во борбата против Ковид-19.

Вести Свет

Во пожар изгоре црквата Свети Симон во Глазгов

Една од најстарите цркви во Глазгов, посветена на Свети Симон, позната и како „Полска црква“, бидејќи ја посетува полската католичка заедница која живее во најголемиот шкотски град, изгоре во пожар

Вести Свет

Во Кина е хиротонисан нов католички бискуп

Антонио Ли Хуи (49) е хиротонисан за бискуп во катедралата во Пинглијанг во кинеската провинција Гансу, потврди Светиот Престол на 28 јули.

Вести Свет

Со помош на чудотворниот медалјон до олимписко злато

Филипинските католички бискупи и честитаа на Хидилин Дијаз, дигачка на тегови, не само на првиот златен медал за Филипините досега, туку и на сведоштво за нејзината посветеност кон Пресвета Богородица.