Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Нигериските свештеници предупредуваат: Стануваме загрозен вид

Соочени со бран киднапирања, убиства и насилство, нигериските свештеници избегнуваат насилство како одговор и повикуваат на молитва. Фондацијата „Помош на Црквата во неволја“ истакнува дека во 2022 година биле киднапирани

Вести Свет

Телото на блажениот Карло Акутис ќе биде трајно изложено во Асизи

Бискупот на умбрискиот град Асизи, монс. Доменико Сорентино, истакна дека младиот Акутис и свети Фрањо се можност за средба со Исус

Вести Свет

Европскиот шампион Реал Мадрид го однесе трофејот од Лигата на шампионите пред Богородица

Традиционално кога Реал Мадрид ќе освои важна титула, го носат својот трофеј во знак на благодарност на Богородица од Алмудена, заштитничката на градот Мадрид. Оваа година Реал Мадрид ги освои

Вести Свет

Фра Паоло Мартинели е именуван за Апостолски викар за Јужна Арабија

На 1 мај 2022 година, папата Фрањо го именува фрањевецот капуцин, досегашен помошен епископ на Милано, отец Паоло Мартинели, за Апостолски викар за Јужна Арабија. Во службата тој го наследува

духовнитекстови Колумни Размислување Свет

Воскликни со Тома: Господ мој и Бог мој

Црквата на Томина недела, сѐ уште сака во нас да ја задржи Воскресната радост. Евангелие не нѐ известува за празен гроб, за настанот на Воскресението, туку за средба, средба на

Вести Свет

Велигден прославен на Христовиот гроб во Ерусалим

Ерусалимскиот латински патријарх Пјербатиста Пицабала го предводеше Пасхалното бдение во базиликата Светиот Гроб во Ерусалим на 16 април 2022 година.

Вести Свет

По нападот врз Каритас во Мариупол: Време е да се стави крај на ова насилство

Претседателот на Каритас Интернационалис изрази болка и тага поради смртта на двајца вработени во Каритас Украина и пет члена на нивните семејства и повторно упати силен апел да се стави

Вести Свет

Светиот Престол повикува да се заштитат жртвите на трговија со луѓе

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ја потврди итната потреба од поефикасни системи за заштита на жртвите на трговија со луѓе, во

Вести Свет

Монсињор Урбанчик на конференцијата на ОБСЕ: Војната е неуспех на меѓународното владеење на правото

Монсињор Јануш Урбанчик, постојан набљудувач на Светиот Престол во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), зборуваше за загрозеноста за основните слободи за време на вооружениот конфликт на конференцијата

Вести Свет

Црквата во Малта

По повод апостолското патување на папата Фрањо на Малта (2 и 3 април 2022 година), ви ги пренесуваме статистички податоци за Црквата во таа островска држава, објавени на веб-страницата на