Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Бискупите од Еквадор и Бразил со прогонуваната Црква во Никарагва

Бискупите на овие две земји од Латинска Америка ја осудија суровата репресија со која санданистичката влада ја подложува црковната заедница и побараа поправеден демократски систем за земјата.

Вести Свет

Надбискупот Пеци: Патувањето на Папата во Казахстан е важно за руските католици

Со ходочасите во Казахстан руските католици ја изразуваат својата љубов и посветеност на папата Фрањо, по повод неговото патување во Нур-Султан, главниот град на Казахстан, каде ќе учествува на Конгресот

Вести Свет

Да се обезбеди мирољубива употреба на нуклеарната енергија

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации во Њујорк надбискупот Габриеле Кача на 8 август говореше на Десетата ревизиска конфренција на страните на Договорот за неширење на нуклеарното оружје

Вести Свет

Светиот Престол изрази загриженост за ситуацијата во Никарагва

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол во Организацијата на американските држави изразува загриженост за социјалната и политичката ситуација во Никарагва, повикувајќи на дијалог кој ќе служи за општото добро.

Вести Свет

Нигерија: Уапсени осомничени за нападот на црква на празникот Педесетница

Нигериските власти објавија дека уапсиле неколку осомничени поврзани со нападот на католичката црква Свети Фрањо на 5 јуни, на празникот Педесетница, во местото Ово, кое е во државата Ондо.

Вести Свет

Монсињор Херера се заблагодари за поддршката на Црквата во Никарагва

Претседателот на Никарагванската бискупска конференција (CEN), монс. Карлос Енрике на 9 август 2022 година, упати писмо до претседателот на Бискупската конференција на Латинска Америка и Карибите (CELAM), монс. Мигел Кабрејос

Вести Свет

Надбискупот Кавали: Меѓугорје „де факто“ е свето место

Апостолскиот визитатор на парохијата Меѓугорје, надбискупот Алдо Кавали, по повод празникот Вознесение на небо на Пресвета Богородица, зборуваше за новиот двоброј на Глас концила за различните аспекти на феноменот Меѓугорје.

Вести Свет

Никарагва. Епископите на Латинска Америка го осудуваат вознемирувањето на Црквата од страна на владата

Бискупска конференција на Латинска Америка и Карибите ја изразува својата близина и солидарност со целиот Божји народ на Никарагва: со епископите, свештениците, монасите и монахињите, лаиците соочени со постојани напади

Вести Свет

На Младифест се собираат Бројаници за Украина

„Бројаницата е најсилното оружје против злото. Вашата Бројаница ќе биде испратена во Украина, во рацете на оние кои ја чекаат, кои поминуваат низ страв и губат надеж. Бројаницата ќе им

Вести Свет

Суботичкиот бискуп Славко Вечерин доживеа мозочен удар

Суботичкиот бискуп Славко Вечерин доживеа благ мозочен удар и по извршениот преглед е пуштен на домашно лекување.