Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Црквата во Колумбија со маратон на солидарност тргнува во акција

Под геслото „Верата значи да делуваш“ надбискупијата на главниот град во Колумбија Богота започнува на 6 и 7 август кампања за солидарност со цел конкретни мерки за помош на најсиромашните.

Вести Свет

Португалија: Борбата против сиромаштвото мора да стане „национална цел“

Пандемијата од коронавирусот во Португалија осиромаши 400.000 луѓе затоа борбата против сиромаштвото мора да стане „национална цел“, порача на 18 јули епископот на бискупијата Леирија-Фатима кардиналот Антонио Марто.

Вести Свет

Помош од Меѓународниот Каритас за жртвите од поплавите

Меѓународниот Каритас обезбеди 1,5 милиони евра помош за жртвите од поплавите во германските сојузни покраини Рајнланд – Фалц и Северна Рајна-Вестфалија.. Претседателот на Германскиот Каритас Петер Неер во понедленик 19

Вести Свет

Епископите во Полска прогласија Ден на солидарност со жртвите од поплавите во Европа

Епископската конференција на Полска го прогласи 25 јули за Ден на солидарноста со жртвите од разорните поплави во Европа.

Вести Свет

Солидарност со виетнамските верници среде сериозната здравствена состојба во земјата

Во Виетнам среде сериозната состојба заради појавувањето на четвртиот бран на пандемија голем број волонтери – меѓу нив монаси, му помагаат на здравствениот персонал во преполните болници.

Вести Свет

Францускиот претседател Макрон го посети Лурд

Францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот на 15 јули 2021 година попладне го посети богородичното светилиште Лурд. Го прими папскиот делегат за светски познатото богородично светилиште помошниот епископ Антоине Херуард.

Вести Свет

Епископите од Куба се огласија за протестите во земјата

Среде немирите кои започнаа на 11 јули, Епископската конференција на Куба објави порака до жителите на земјата во која повикуваат на взаемно слушање и заедничко барање на праведно решение за

Вести Свет

Аргентина „сонува за ново човештво“

Во организација на Комисијата за општествена пасторална грижа Епископската конференција на Аргентина, на 12 јули започна во Аргентина т.н. Социјална седмица. „Сонуваме за ново човештво“ е централната тема на овогодинешните

Вести Свет

Шкотските бискупи најавија патување на Папата во Глазгов

Портпарол на шкотската бискупска конференција најави учество на папата Фрањо на ОН конференцијата за климата COP26, која ќе се одржи во Глазгов од 1 до 26 ноември 2021 godina.

Вести Свет

Словачка со нетрпение ја очекува посетата на Папата

Во неделата на 4 јули на крајот од пладневниот наговор папата Фрањо потврди дека во септември ќе ја посети Словачка. Тоа го најави во март во авионот на враќање од