Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Христијанската радост е мир, а не парче „сладок живот“

Вистинскиот христијанин не може да биде мрачен и натажен.

Ватикан Вести

Папата: Постои нераскинлива врска помеѓу етиката и економските системи

На 26 мај 2018 година, Светиот Отец во аудиенција ги прими членовите на фондацијата „Centesimus Annus Pro Pontifice,“ која пред 25 години ја основа свети папа Иван Павле II.

Ватикан Вести

Светиот Отец повика на молитва за мир во Африка

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов, на 27 мај 2018 година, потсети на беатификацијата на монахињата од Италија, Леонела Сгорбати, и ги повика сите луѓе со добра волја да се

Вера Духовност

Духовден – трет ден

Црквата живее во Духот Христов

Ватикан Вести

Размисли за ова во своето срце: Потребен сум им на многу луѓе

Светиот Отец во пораката за овогодинешниот Светски ден на мисиите истакна дека никој не е толку сиромашен, а да не е во состојба да го даде она што има, но

Вести Македонија

Прва Света Причест во Нова Маала

На 27 мај 2018 година, на празникот Духовден дванаесет деца од парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала за прв пат пристапија на Божјата трпеза и обновувајќи го Крсниот

Вера Духовност

Пресвета Троица

Црквата денес го слави Празникот на Пресвета Троица, таинството на троединиот Бог, Бог со една божествена природа во три лица. Тоа е неразбирлива и неискажана тајна. Да се поклониме денес

Ватикан Вести

Папата на Ангел Господов: Христијанинот не е изолирана личност

На празникот Пресвета Троица на плоштадот Свети Петар папата Фрањо ја предводеше молитвата Ангел Господов, а во пригодниот наговор

Ватикан Вести

Надбискупот Бекиу именуван за нов префект на Конгрегацијата за прогласување на светци

Светиот Отец го именува надбискупот Џовани Анџело Бекиу, сегашен заменик за општи работи во Државниот секретаријат на чело на Конгрегацијата за прогласување светци.

Ватикан Вести

Петок на милосрдието: Папата Фрањо посети училиште во Рим

Во рамки на иницијативата „Петок на милосрдието“ папата Фрањо во петок 25 мај 2018 година го посети училиштето „Елиса Скала“, кое се наоѓа на југозападната периферија на Рим.