Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Без силата на Светиот Дух не можеме ништо да направиме

Без силата на Светиот Дух не можеме ништо да направиме: Духот е тој кој ни дава сила за да одиме напред – истакна папата Фрањо за време на Генералната аудиенција

Вера Сведоштва

Свети Кирил и Методиј

Кирил и Методиј, браќа по крв и вера, родени во Солун, на почетокот од 9-от век, ги евангелизираа народите од Панонија и Моравија. Ја создадоа словенската азбука и на овој

Ватикан Вести

Папата: Христијанскиот живот мора да се вложува за Исус и да се троши за другите

Христијанскиот живот мора да се вложува за Исус и да се троши за другите – истакна папата Фрањо во своја порака која ја објави на својот профил на Твитер, на

Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов на празникот на светите Кирил и Методиј ќе служи во Богданци

На 24 мај 2018 година со почеток во 10.00 часот Н.В.П. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија ќе служи света архиерејска Литургија

Вера Вести Духовност

Марија Мајка на Црквата

Преку размислувањата на папата Фрањо потсетуваме на значењето на празникот Блажена Дева Марија Мајка на Црквата кој од оваа година се вброен во римскиот календар.

Вести Свет

Салезијанците за малолетните странци без придружба

Целта на иницијативата на салезијанците „Се интересирам за тебе“ е да се ограничи појавата на странски непридружувани малолетници кои често бегаат од центарите за прва помош.

Ватикан Вести

Папата одреди потполн опрост по повод Светската средба на семејства во Даблин

И оние кои преку медиуми ќе ја следат Светската средба на семејства која во присуство на Папата ќе се одржи во август оваа година во Даблин, ќе може да добие

Вести Македонија

Најава за патрониот празник во Петралинци

Во четврток, на 24 мај 2018 година на празникот на словенските апостоли и просветители свети Кирил и Методиј во истоимениот католички храм во Петралинци, со почеток во 10 часот ќе

Вести Свет

Надбискупот Јурковиќ: „Да“ на дијалогот, „не“ на насилството

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Канцеларијата на Обединетите нации во Женева, надбискупот Иван Јурковиќ, ги повика вклучените да го пронајдат патот кон вистинскиот и одржлив мир со помош на

Вести Свет

Надбискупот Ауза во ООН: Само правото може да загарантира мир

Зборувајќи во Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк, надбискупот Ауза ја истакна важноста на правната држава за да им се загарантира пристап до праведноста на најслабите.