Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Папата Фрањо го прими во аудиенција премиерот Заев

На 25 мај 2018 година папата Фрањо го прими во аудиенција премиерот на Република Македонија, г-дин Зоран Заев придружуван од државно црковна делегација, во чиј состав од Католичката црква беше

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Петралинци

Во четврток, 24 мај 2018 година на празникот на словенските апостоли и просветители светите Кирил и Методиј во истоимениот католички храм во Петралинци, со свечена света Литургија, која ја предводеше

Ватикан Вести

Мажот и жената се создадени на образ и подобие Божјо

И покрај тешкотиите и проблемите во бракот и семејниот живот, папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта, на 25 мај 2018 година повика да гледаме

Вести Свет

Пожарникарите од изгорената капела ја спасија Дарохранителницата

За среќа можеме да соопштиме дека никој не е повреден, и дека пожарникарите успееја да го спасат највредниот предмет во капелата.

Ватикан Вести

Папата: Да се соединиме во молитвата со браќата католици во Кина

Папата повторно ја истакнува својата близина и молитвите за верниците католици во Кина, кои на 24 мај ја слават својата заштитничка Пресвета Богородица од Шешан.

Вести Македонија

Со архиерејска Литургија во Богданци прославен патрониот празник на црквата

На 24 мај 2018 година Н.В.П. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија служеше света архиерејска Литургија по повод патрониот празник на парохиската црква во Богданци

Вера Проповеди

Белодробни крила на Европа

Проповед на Н.В.П.  д-р Киро Стојанов на празникот Свети Кирил и Методиј во Богданци

Ватикан Вести

Папата: Работната експлоатација е смртен грев

Не бидете наврзани на богатството, затоа што тоа ни е дадено од Бог за да го даруваме на другите – рече папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта,

Ватикан Вести

Папата: Сиромаштвото е мајка и бедем на посветениот живот

На 21 мај 2018 година, папата Фрањо во синодската сала во Ватикан ја отвори работата на Генералното собрание на Италијанската епископска конференција (CEI).

Ватикан Вести

Светиот Отец повика на молитва за католиците во Кина

Папата Фрањо за време на Генералната аудиенција, на 23 мај 2018 година повика на молитва за католиците во Кина.